Kış Geliyor, Nez Virüsüne DİKKAT!

'Sağlık Rehberi' forumunda karakız tarafından 10 Eylül 2009 tarihinde açılan konu 1. ABD’deki Virginia Üniversitesi’nde soğuk algınlığının insandan insana nasıl bulaştığını ortaya çıkartmak isteyen araştırmacılar ilginç sonuçlara ulaştı. Yapılan bir araştırmaya göre soğuk algınlığına yol açan virüsler, oda sıcaklığında bir gün yaşayabiliyor.

  Dr Owen Hendley’in yürüttüğü araştırmaya göre, elektrik düğmeleri, telefon, kapı kolları, televizyon kumandasından bile soğuk algınlığı geçebiliyor. Nezle olan insanlar, dokundukları nesnelerin yüzde 35’ine virüsü bulaştırıyor. Hatta bir lambanın anahtarını yakmak bile nezle olmaya yetiyor. Bir saat sonra bu nesnelere dokunanların yüzde 60’i hastalığı kapıyor. Bir gün sonra ise bu nesnelere dokunanların yüzde 33’ü virüsü vücutlarına alıyorlar.

  Handley, Otel odalarında eğer soğuk algınlığı geçirmiş birisi kalmış ise bu virüsü her bir yere bulaştırmış olabilir ve ertesi gün aynı odayı kiralayan da aynı hastalığı yüksek olasılıkla kapabilir diye konuştu.

  Ki günümüzde Dünya sağlık örgütü bas bas bağrıyor ve bizi Domuz gribi konusunda sürekli uyarıyor o yüzden tedbirimizi şimdiden almaya başlayalım arkadaşlar, ama illaki ne kadar da uğraşsak elbetteki gelir ve bizi bulur size tavsiyelerim şunlar eğer nezle ya da grib virüsü sizi gelir bulursa:

  SIVI KAYBINI ÖNLEYİN
  Soğuk algınlığı bir kere kapınızı çaldı mı? O halde bu günleri sorunsuz atlatmak için öncelikli olarak bol bol su için. Burnunuz tıkalı olduğu için ağzınızdan nefes alacağınız için ağzınız kuruyacak ve tat alma duygunuz körelecek. Tüm bu yan etkileri önlemek ve vücut kuruluğunun önüne geçmek için her fırsatta su için. Su içmekten sıkıldıysanız kekik, melisa, ıhlamur gibi bitki çayları da işinizi görecek.

  BURUN DUŞU
  Nezlede burun bir kurur, bir delice akar. Bu durumdan kurtulmanın yolu ise burna ‘duş’ aldırmaktan geçiyor. Eczanelerde satılan deniz suyu gibi preparatlarla burnunuzun içinizi yıkayabilir ve boşaltım sağlayabilirsiniz.

  BANYO YAPIN
  Burnunuzun tıkanıklığından şikayet ediyorsanız, hemen küveti doldurun. Sıcak suyun içine mentol, keki, ökaliptus gibi bitkilerin yağlarından damlatın. Bu eterik yağlar bir süre sonra daha rahat nefes almanızı sağlayacak. Ancak küvette çok kalıp üşütmemeye dikkat edin.

  AROMATERAPİ
  Buhar banyosu yapamayanlar, aromaterapinin iyileştirici gücündün faydalanabilir. Birçok yerde aromaterapik yağ bulunuyor. (Örneğin Body Shop gibi.) Yağları mum ışığında ısıtarak buğu yapın. Yağların kokuları burun mukozasını rahatlatacaktır.

  ÇİNKO VE C VİTAMİNİ ALIN
  Eğer burnunuz gıdıklanmaya başladığı anda çinko ve C vitamini kutusuna uzanırsanız, nezleye ‘hoş geldin’ demeden veda edebilirsiniz. Uzmanlar, soğuk algınlığını önlemek için beş gün boyunca 120 mg çinko ve 2 ila 5 gram C vitamini alınmasını tavsiye ediyorlar.

  TAVUK SUYU İÇİN
  Kuş gribi nedeniyle şu sıralar zor günler geçirsek de, soğuk algınlığının en iyi ilacı hâlâ tavuk suyu çorba! Nebraska Medical Center’da yapılan bir araştırma bu çorbanın nefes yollarını açtığını ve vücut ısısını artırarak eklem ağrılarını hafiflettiğini kanıtlamış.

  Vücudunuz iflas etmesin
  Gün boyu masa başında oturarak, çay, sigara, kahve tüketerek, sağlıksız beslenerek vücudunuzu iflasın eşiğine getirmeyin...

  Zayıf bir bağışıklık sistemi soğuk algınlara daha çabuk yenik düşer. Öncelikli olarak fazla çay ve kahve alışkanlığınıza son verin. Kafein fazla alındığında çarpıntı, tansiyonda yükselme, uykusuzluk gibi sorunlara yol açıyor.

  Kahvenin 3 fincandan fazla içilmesi, osteoporoz denilen kemik erimesine neden olabiliyor. Bunun yanı sıra fazla alınan karbonhidrat da vücudu güçsüz bırakır. Fazla karbonhidrat kan şekerini, kandaki insülin hormon düzeyini artırırken iyi kolesterol dediğimiz HDL kolesterolü azaltır. Uzun süre şeker yükü fazla olan karbonhidratlarla beslenenlerde şeker ve kalp hastalıkları da ortaya çıkar.

  Peki ya nezle olduysanız!
  Hiç telaşlanmayın, hafif atlatmanın yolları da var:

  MENDİLİNİ SAKLAMAYIN
  Burnunuzu mu sildiniz, mendilinizi anında çöpe atın. Çünkü cepte saklanan mendiller mikrop saçıyor!

  KAPALI ÇÖP KUTUSU BULUN
  Mendilleriniz atmak için kapalı bir çöp kutusu bulun. Açık kutularda virüsler havaya karışmaya devam eder.

  ELLERİNİZİ YIKAYIN
  Virüsün başkalarına geçmesini önlemek için sık sık ellerinizi yıkayın. Mümkünse kimseyle tokalaşmayın.

  HAPŞIRIRKEN DİKKAT!
  Hapşırırken ya da öksürürken mutlaka ağız ve burnunuzu mendille kapatın.

  İŞE GİTMEYİN, DİNLENİN
  Bu öneri patronların hoşuna gitmeyecek ama soğuk algınlığının en iyi tedavisi bu kadar tıbbi gelişmeye rağmen hâlâ yatmak! O yüzden mümkünse birkaç gün evde dinlenin. Hem böylece iş arkadaşlarınıza da mikrop bulaştırmamış olursunuz.
    2. Cevap: Kış Geliyor, Nez Virüsüne DİKKAT!

  Güzel bilgiler eline sağlık..Kesin nezle olacağız bunları uygularız...
   


 3. Ege

  Ege


  Cevap: Kış Geliyor, Nez Virüsüne DİKKAT!

  Tesekkürler
   


Similar Threads: Kış Geliyor
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Sigara kullanımının sağlık açısından zararları kısaca 24 Eylül 2016
Sağlık Rehberi Tıbbi atıklar nelerdir kısaca 22 Eylül 2016
Sağlık Rehberi Kadın sağlığına genel bakış 18 Haziran 2016
Sağlık Rehberi İdrar Yolları Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Osteoporoz Nedir Kısaca? 18 Mayıs 2016