Kirli Havanın Zararları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 22 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kirli Havanın Zararı  Kirli Havanın Zararları Nelerdir

  Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve/veya maddi zararlar meydana getiren havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır.

  Kirli hava, insanlarda solunum yolu hastalıklarının artmasına sebep olmaktadır. Örneğin; kurşunun kan hücrelerinin gelişmesini ve olgunlaşmasını engellediği, kanda ve idrarda birikerek sağlığı olumsuz yönde etkilediği, karbon monoksit (CO)'in ise, kandaki hemoglobin ile birleşerek oksijen taşınmasını aksattığı bilinmektedir. Bununla birlikte kükürt dioksit (SO2)'in, üst solunum yollarında keskin, boğucu ve tahriş edici etkileri vardır. Özellikle duman akciğerden alveollere kadar girerek olumsuz etki yapmaktadır. Ayrıca kükürt dioksit ve ozon bitkiler için zararlı olup; özellikle ozon, ürün kayıplarına sebep olmakta ve ormanlara zarar vermektedir.

  Sanayi, endüstri ve ısınmada kullanılan fosil yakıtlar ile ormanların tahribi ve arazi değişmesi sonucu, atmosferdeki karbondioksit miktarının %5 oranında arttığı tespit edilmiştir. Bunun ise küresel ısınmaya yol açabileceği öngörülmektedir.

  Hava kirliliği en çok solunum sisteminde problemler yaratır. Kirli havada bulunan sülfatlar, kurşun, asbest, ozon gibi maddeler, sert veya sıvı parçacıklar, solunum yollarında tahribata, akciğer fonksiyonlarında bozulmaya neden olur. Solunan havanın kalitesi kronik bronşit, astım gibi tıkayıcı akciğer hastalığı olanlarda daha ciddi problemlere yol açar
   


Similar Threads: Kirli Havanın
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım çevre kirliliğinin hayvanlar üzerindeki etkileri 1 Mart 2015
Sorun Cevaplayalım Çevre kirliliği ile ilgili 4 kıtalık şiir 23 Nisan 2012
Sorun Cevaplayalım Cevre kirliliğinin canlılar uzerindeki olumsuz etkileri nelerdir ? 24 Eylül 2012
Sorun Cevaplayalım ışık kirliliği ne demek kısaca 1 Nisan 2012
Sorun Cevaplayalım hava kirliliğinin sebepleri 26 Eylül 2012