Kırk Güzeller Çeşmesi

'Etüt Merkezi' forumunda Pardus tarafından 4 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kırk Güzeller Çeşmesi
  [​IMG]


  Prof. Dr. İskender Pala
  KAPI YAYINLARI


  Okuyucu!Sen burada, bugün artık kaybettiğimiz değerlerimizle ilgili (nezaket, hayâ, tevekkül, merhamet, sabır, tefekkür, sadakat, dua, kanaat, gözyaşı vs.) kırk öğüt bulacak ve bunları şiirsel ilhamlarla okuyacaksın. Belki yazının içindeki öğüdü alacak, kıssadan hisse damıtacak, belki de unutuvereceksin. Ama ben sevgili okuyucu, bu yazıları, Efendim, "Her kim benim hadislerimden kırk tanesini belleyip başkalarına da öğretirse, kıyamet gününde Allah onu bilginler ve fakihler arasında diriltsin!"buyurduğu için yazdım. İsterim ki, sen de öyle okuyasın ve zihninde birkaç gün gezdiresin. Hem kim bilir, bugün dün olduğunda, belki de seninle ikimiz, O’nun meclisinde buluşur, bunları yeniden söyleşiriz. :

  kitapyurdu.com

  .................

  AŞK.. .
  Ne yanar kimse bana âteş-i dilden özge
  Ne açar kimse kapım bâd-i sebâdan gayrı  Aşktır ki, gerisi vesairedir...

  Sevgili!

  Aşkın şiirini yazmak isterdim sana; sana aşkı şiir ile yazmak isterdim... Aşkı seninle tanımlamak ister, aşkı şiir ile yazmak isterdim... Aşkı seninle tanımlamak ister, aşkı sende tanımak isterdim. Ay ikiye bölündüğünde yanında olmak isterdim..

  Sevgili! ...
  Galiba varlığın çekim alanına giren en ulvi acıydı aşk; ve maddeyi manaya veren en cömert sancıydı. Ruhların çeşitli varlıklar arasında bölüştürülen süsüydü belki; belki ötelere yazgılı yetirişlerin türküsüydü. Kalp kalbe konan kelebek kanatlarında renk; kudümlerde düğünüp neylerde ağlayan ahenkti aşk. Şarkın bütün şiir mazerasıydı, belki Yesribli sevgililer için tutulan bir Anadolu yazısıydı. Yağmur yağmur belâya başını tutmaklar ve ateş ateş denizlerde kendini atmaklardı. Mansûr'u dara takan da, Halil'i oda yakan da oydu ve oydu Eyyub'u derde bırakan da. Tuz kadar mübarek, ekmekçe aziz idi; toprakleyin bereket, su gibi temiz idi.

  Aşk iğnesiyle dikilince bir dikiş, kıyamete kadar sökülmez imiş. Aşk ile insan elbet güneşe benzer; ve aşksız gönül misal-i taşa benzer. Hayatı aşka bölünce hayat çoğalır; bütün hayatları toplasan geriye aşk kalır. Gelip kemiğe dayanınca dünya, hayata atılan kement olur; göz kapaklarından vurulunca kasırgalar, annelerce deprem, babalarca bent olur. Aşksız bahar dallarını kuru bir ayaz boğar, aşksız rahmini yargılayan bebekler nagehan doğar. Mahrem düşüncelerle perdelenen odalarda ya ezel ya ebed olur; aşk kayıp giderse dünyadan ebed kıyamet olur; sevgisizlik gelir, dünya cehennem olur.

  İskender Pala, Kırk Güzeller Çeşmesi, s. 100-102 alıntıdır
    2. Cevap: Kırk Güzeller Çeşmesi

  Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) hadislerini eminim ki İskender Pala her zamanki üslubuyla,edebi diliyle harika kaleme almıştır.Okunması gereken bir eser..Tanıtım için teşekkürler Pardus..
   


Similar Threads: Kırk Güzeller
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Kırkpınar güreşleri nasıl ortaya çıktı 17 Kasım 2015
Etüt Merkezi Ali baba ve kırk haramiler masalının kahramanı Ali babanın mesleği nedir 23 Eylül 2014
Etüt Merkezi 2013 Kırklareli Anadolu Liseleri Taban Puanları 9 Ekim 2012
Etüt Merkezi Hayat Dürbünümde Kırk Sene -Ayşe Kulin 17 Ocak 2011
Etüt Merkezi Kırklareli Öğrenci Yurtları 31 Temmuz 2010