Kırgızistan'dan kaçan kaçana

'Haberler' forumunda Lmn tarafından 15 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Lmn

  Lmn

  Kırgızistan'ın güneyinde etnik çatışmaya dönüşen olaylar nedeniyle, Oş kentindeki Türk vatandaşların tahliyesi için gönderilen THY uçağı, Türkiye'ye geldi.

  Türk vatandaşlarının tahliyesi için Oş kentine gönderilen uçak Türkiye'ye geldi. Can güvenliği endişesiyle 1103 yabancı uyruklu kişi ülkeyi terk ederken, Manas havaalanına 3 gündür uçağın biri iniyor biri kalkıyor.

  Kırgızistan'daki çatışmalardan dolayı bu ülkenin Celalabad ve Oş kentlerinde bulunan Türk vatandaşlarının tahliyesi için Dışişleri Bakanlığının isteği üzerine tahsis edilen Boeing 737-800 tipi 159 yolcu kapasiteli uçak, saat 10.28'de Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'na inişini gerçekleştirdi.

  THY'ye ait uçak, yaklaşık 6 saatlik pasaport ve diğer idari işlemlerin tamamlanmasının ardından yerel saatle 07.00'de Oş'tan ayrılmıştı. Uçak bir saat sonra Bişkek'e inmiş, buradan da Türkiye'ye hareket etmişti.

  1103 YABANCI UYRUKLU BÖLGEYİ TERK ETTİ
  Bu arada, güneydeki Oş ve Calalabad eyaletlerinde yaşanan olaylarda can güvenliği olmadığı sebebiyle bölgeden bugüne kadar 1103 yabancı uyruklu vatandaşın tahliye edildiği belirtildi.

  Kırgız Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Türkmen uyruklu 300, Çin uyruklu 200, Hindistan uyruklu 198, Türk uyruklu 151, Pakistan uyruklu 134, Avrupa Birliği ülkelerinden 92, Afganistan uyruklu 27 ve Japonya uyruklu 1 kişinin tahliye edildiği ifade edildi.

  Bişkek'teki Manas uluslararası havaalanında üç günden bu yana yük ve yolcu uçakları peş peşe iniyor, kalkıyor. Bölgede bulunan yabancı ve yerli vatandaşların Bişkek'e tahliye işlemleri sürüyor.

  KIZILAY YARDIMI BÖLGEYE HAREKET ETTİ
  Kızılay'ın, Kırgızistan'ın güneyindeki olaylar nedeniyle bölgeye yardım göndermek üzere kiraladığı özel yardım uçağı Kırgızistan'a hareket etti.

  Türkiye saati ile 06.15'de İstanbul'dan havalanan kargo uçağının, gıda, mutfak seti, battaniye ve tıbbi malzemeden oluşan yardım malzemesini bugün öğle saatlerinde Oş kentine ulaştırması bekleniyor. Bir yardım delegesi eşliğinde bölgeye giden Kızılay yardımları, Kırgızistan Kızılayı iş birliği ile ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

  Ayrıca, uygun bir bölgede kurulmak üzere çadırkent planlamaları yapılacak.

  ÖLÜ SAYISI 171'E ULAŞTI
  Kırgızistan'ın güneyindeki Oş ile Celalabad eyaletlerinde Kırgızlar ile Özbekler arasında süren çatışmalarda 171 kişinin öldüğü, yaklaşık 1800 kişinin yaralandığı bildirildi.

  Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, bu sabah itibariyle ölü sayısı 171'e ulaştı. Hastanelere başvuran yaralıların sayısının ise yaklaşık 1800 olduğu kaydedildi.

  Celalabad'da ambulans sıkıntısı yaşandığı, can güvenliği olmadığı için sağlık ekiplerinin çalışmakta zorlandığı ifade edildi.

  Bu arada, Oş kentindeki Furkat ve Nariman ilçelerinde bu gece de çatışmaların sürdüğü öğrenilirken, Celalabad eyaletinde Özbeklerin yoğun yaşadığı ilçelerde evlerin yakıldığı ve yağmalandığı kaydediliyor.

  Kırgızistan'ın güneyinde 11 Haziran gecesi patlak veren çatışmaları güvenlik güçleri kontrol altına almakta zorlanıyor.

  100 BİN KİŞİ ÖZBEK SINIRINDA

  Bu arada Kırgızistan'daki Özbeklerin lideri Cellahiddin Celiladdinov, etnik çatışmalardan kaçan 100 bin kadar mültecinin Özbekistan sınırında mahsur kaldığını söyledi.

  CESETLER SOKAKLARDA KALDI
  Görgü tanıkları, sokaklarda cesetler bulunduğunu, can güvenliği olmadığı için kimsenin dışarıya çıkamadığını ve cesetlerin toplanamadığını ve bu yüzden koktuğunu ifade ediyor.

  YABANCI MİSYONA TAHLİYE
  Oş'ta görev yapan basın mensupları ile bazı yabancı misyon ve kurum temsilcilerinin bölgeden tahliye edilerek Bişkek'e geçirildi.

  'ÖZBEKLERİN ÇIĞLIKLARINI DUYAN YOK'
  Guardian gazetesi Kırgızistan'daki gelişmelere başyazılarından birini ayırmış. Dikkat çeken satırlar şöyle;

  ''Bakiyev aşiretinin gidişi ülkenin güneyinde, gelir kaynakları uğruna verilen bir mücadele başlattı. Bölgede yerel pazarları işleten Özbekler, siyasi iktidara el koymakla suçlandı ve muhalif güçlerin bir koalisyonu olan Bişkek'teki zayıf hükümetin bu patlamayı önlemek için çok fazla şey yapamadı. Yani herkes başka yana bakıyor; Kırgızistan'dan, Afganistan'daki çıkarları açısından hayati önemdeki bir hava üssü kiralayan Amerikalılar, Ruslar ve Çinliler. Günün kuralı olup biteni kenardan izlemek. Özbekler yardım çığlıkları atıyor. Bu çığlıkları kimsenin duymadığını onlara kim anlatacak?''

  TÜRKİYE'DEN YARDIM ELİ
  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kırgızistan'da yaşanan etnik çatışma ve şiddet olaylarının ardından, Türkiye'nin bu ülkeye tıbbi ve insani yardım malzemesi göndereceğini bildirdi.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kırgızistan'da yaşanan çatışmalardan dolayı mağdur olan insanların mağduriyetini gidermek için Türkiye'nin bu ülkeye 15 ton ilaç ve gıda yardımı malzemesi göndereceğini belirtti. Davutoğlu, Türkiye'nin önceliğinin Celabad ve Oş kentlerindeki Türk vatandaşlarının salimen Bişkek'e götürülmesi, ardından da arzu edenlerin Türkiye'ye getirilmesi olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin amacının Kırgızistan'da yaşanan olayların Orta Asya'nın tamamına sirayet etmeden önlenmesi olduğunu dile getirdi.

  Kırgızistan'da yakınları bulunan Türk vatandaşlarına itidal telkininde bulunan Davutoğlu, ülkedeki çatışmalarda sadece bir Türk vatandaşının yaralı olduğunu, diğer Türk vatandaşlarının mal ve can güvenliğinin yerinde olduğunu belirtti.

  OŞ'TA 1500 KİŞİ REHİN TUTULUYOR
  Çatışmalar sürerken kimliği belirsiz maskeli ve silahlı kişiler Oş kentinde 1500 kişilik bir kitleyi TIR garajında rehin tutuyor.

  Ahıska Türklerinden Bahadır isimli kişi, olayı şöyle anlattı:
  "Sabah saatlerinde silahlı bir grup, Furkat ilçesinde Borodinskaya caddesindeki evlere tek tek girerek vatandaşları sokaklara döktü. Sonra bizi şehrin kenar bölgesinde TIR garajında kapattılar. Bir-iki saat sonra silahlı kişiler geri döndü ve onların safında olmamızı istediler ve tekrar ayrıldılar. Şu anda hala garajdayız. Aramızda ölü ve yaralı yok. Çoğunluğumuz kadın ve çocuk. Ne suyumuz ne de yemeğimiz var. Aramızda Özbekler yok. Türkler, Kırgızlar ve diğer uluslar var. Ancak buradaki Kırgızları kimse dinlemiyor."

  2 PAKİSTANLI ÖLDÜRÜLDÜ
  Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Kırgızistan'ın güneyindeki Oş kentinde çıkan çatışmalarda iki Pakistanlı öğrencinin öldüğünü, 15 Pakistan vatandaşının da fidye için Özbek isyancılar tarafından rehin alındığını söyledi.
  Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Basid, ilk etapta Oş kenti ve yakınlarında bulunan 269 Pakistan vatandaşının getirilmesi için 3 adet C-130 tipi kargo uçağının bugün Kırgızistan'a gönderileceğini söyledi.

  130'DAN FAZLA MÜLTECİ TEDAVİ GÖRÜYOR
  Özbekistan Sağlık Bakanı Ethem İkramov, Kırgızistan'ın Oş ve Celalabad vilayetlerinde meydana gelen olaylarda yaralanan 130'dan fazla Kırgızistanlı Özbek mültecinin ülkedeki hastanelerde tedavi gördüğünü açıkladı.

  ÖZBEKİSTAN SINIRI KAPATTI
  Özbekistan, Kırgızistan'daki şiddet olaylarından kaçan binlerce mülteci için uluslararası yardım çağrısı yaptı ve bu ülkeyle sınırını mültecileri kabul etmekteki yetersizliği yüzünden kapattı.

  Özbekistan Başbakanı Yardımcısı Abdullah Aripov, iki ülkeyi ayıran sınır noktalarından Yarkıçlak'taki mülteci kampında yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 45 bin mültecinin kaydını yaptıklarını belirterek, yoğun mülteci akını dolayısıyla uluslararası kuruluşların insani yardımlarına ihtiyaçları bulunduğunu kaydetti.
  Ülkesinin başka mülteci kabul edecek durumda olmadığını ve Kırgızistan'la sınırını kapadığını söyleyen Aripov, ancak tıbbi yardıma ihtiyaçları bulunanları ülkeye kabul edeceklerini belirtti.

  Uluslararası Kızılhaç Komitesi, yaklaşık 80 bin Kırgız'ın Özbekistan'a kaçtığını, 15 bininin de sınırda beklediğini bildirmişti.

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da yaptığı açıklamada, Özbekistan ve Tacikistan'dan, Kırgızistan'daki çatışmalardan kaçan mültecilerin geçişi için sınırlarını açmalarını istedi.

  Pillay yayınladığı açıklamada, evlerini terk etmek zorunda kalmış, çoğunluğu Özbek çok sayıdaki insanın durumuyla ilgili büyük endişe duyduğunu belirterek, Özbekistan ve Tacikistan'dan sınırlarını, sığınmak zorunda kalan yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun herkese açık tutmasını istedi.

  AA