Kıran Haccı Nedir,Kıran Haccı Ne Zaman Yapılır?

'Dini Bilgiler' forumunda Wish tarafından 20 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hac ve umre birlikte yapılabilir mi
  Kıran Haccı Ne Zaman Yapılır


  Kıran haccı, aynı yılın hac ayları içinde umre ve hacca birlikte niyet ederek ikisini aynı ihramla yapmaktır. Kıran haccı yapacak olanlar mikat sınırında veya daha önce umre ve haccın her ikisine birden niyet ederek ihrama girerler. Umre yaptıktan sonra ihramdan çıkmazlar, aynı ihramla haccı da eda eder, sonra ihramdan çıkarlar. Kıran ve temettu haccı yapanların şükür kurbanı kesmeleri vaciptir. İfrad haccı yapanların şükür kurbanı kesmesi gerekmez

  Kıran haccının, aynı yılın hac aylarında Umre ve Hacca birlikte niyet ederek ikisini aynı ihramla yapmak olduğunu belirtmiştik. Kıran haccı yapacak olan kimse, Mikat sınırında ya da daha önce ihrama girerken "Allahım! Senin rızan için umre ve hac yapmak istiyorum. Bunları kolaylaştır ve kabul eyle" diyerek, umre ve hacca birlikte niyet eder ve telbiye getirir. Bu şekilde niyet edip ihrama girdikten sonra bayramın birinci günü tıraş oluncaya kadar ihramdan çıkamaz.

  Kıran haccı yapan kimsenin Mekkeye varınca yapacağı ilk tavaf umre tavafıdır. Bunun için, "Allahım! Senin rızan için umre tavafı yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle." diye niyet eder. Tıpkı "Tavafın yapılışı" konusunda anlatıldığı gibi umre tavafını yapar. Bu tavaftan sonra umrenin sayi yapılacağından tavafta "Iztıba" ve "Remel" yapılır. Tavaftan sonra say bahsinde anlatıldığı şekilde(36) umrenin sayi yapılır.

  Saydan sonra tıraş olunmaz. Belirtildiği gibi, bayramın birinci gününden tıraş oluncaya kadar ihramda kalmaya devam edilir. Kıran haccına niyet eden kimsenin, umresini tamamladıktan sonra Kudüm tavafı yapması sünnettir. Kudüm tavafından sonra isterse haccın sayini yapabilir. Bu takdirde artık Ziyaret tavafından sonra say yapmaz. Sayi, Kudüm tavafından sonra yapacaksa, tavafta ıztıba ve remel yapar.

  Bundan sonra Arafata çıkıncaya kadar bol bol nafile tavaf ve ibadetle meşgul olur. Beş vakit namazını Harem-i Şerifte kılmaya özen gösterir.

  Kıran haccı yapanların da, Temettu haccı yapanlar gibi, hac kurbanı (şükür hedyi) kesmeleri vaciptir.
   


Similar Threads: Kıran Haccı
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Kıran Haccı Nasıl Yapılır 17 Mayıs 2011
Dini Bilgiler kıran haccı nedir kısaca 23 Aralık 2010
Dini Bilgiler Haccın topluma kazandırdıkları 20 Haziran 2017
Dini Bilgiler Veda Haccı Kaç Yılında, Hangi Tarihte Yapılmıştır 5 Ağustos 2014
Dini Bilgiler Veda Haccı Ve Önemi 16 Ocak 2013