Kiracıyı sakın kızdırmayın yoksa...

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 29 Nis 2010 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Hep anlatılanlarda kiracılar madur gibi gözüküyor acaba yer sahipleri ne durumda bu yazıda yer sahiplerinin durumu anlatılıyor.


  Kiracılar Derneği(KİRADER) Genel Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,ev sahipleri de bazı kötü niyetli kiracılardan şikayetçi oluyor. Bazı kiracılar, kendilerine haksızlık yaptığını düşündükleri ev sahibine kızdıkları için yaşadıkları eve zarar vererek ayrılıyorlar. Bu konuda bize gelen şikayetlerin başında ampul duylarının sökülüp götürülmesi var. Kiracılar, bunları neden söküp götürür anlayamıyorum. Bazıları da tuvalet deliğine beton dökerek, lavaboyu tıkayarak, kapı kollarını kırarak eve zarar veriyor. Çelik kapıyı söküp götürenler, elektrik tesisatını kullanılamaz hale getirenler bile oluyor. Pense yardımıyla kabloları çekip, tesisata büyük zarar bile verebiliyorlar.``

  -FATURALARIN YÜKÜ DE EV SAHİPLERİNE-


  Büyüknohutçu, kiracıların elektrik, su ve doğal gaz faturaları, aidatları ve son ayın kirasını ödemeden evden ayrılmasıyla ilgili şikayetler de aldıklarını belirterek, bu konularda ev sahiplerine yol gösterici olmaya çalıştıklarını anlattı.

  Bazılarının taşınmaza zarar vererek, faturaları ödemeden kaçarak bütün kiracıları zan altında bıraktığını ifade eden Büyüknohutçu, şunları kaydetti:

  ``Bu durumda ev sahibi, evini yeni kiralayacağı kişiye ağır şartlar koşabiliyor. Ev sahipleri, bütün kiracıların aynı olmadığını bilmelidir. Evi zarar görenlerin ilk yapması gereken, hiç zaman kaybetmeden mahkeme tespiti yaptırmasıdır. Kiracı evden ayrıldığı anda tespit yaptırılırsa, zararın bedelini alabilirler. Birkaç gün sonraya bırakılırsa, kiracı reddedebilir ve zararın telafisi zor olur. Kiracılar, kendisine haksızlık yapıldığını düşünüp zarar veriyor ancak bunu hukukla çözmesi gerekiyor. Eve verdiği zararı ödemek zorunda kaldığında pişman olabilirler.

  alıntı