Kilyos

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Blue tarafından 4 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Kilyos, İstanbul’a en yakın sayfiye yerlerinin başında geliyor. Kilyos’a Sarıyer’den sahilden gitmek mümkün ama sahil özellikle haftasonları çok kalabalık olabiliyor.

  Biz Kilyos’a Bahçeköy’den orman yolundan gidiyoruz. Yani Maslak’tan Sarıyer’e giden yolda, Kilyos tabelalarını takip ediyoruz. Sarıyer’den Kilyos’a kalkan minibüs ve belediye otobüsleri de ulaşım için diğer bir alternatif. Yolun son üç kilometrelik bölümü çakıllı. Bu yüzden yolun bu kısmında yavaş gitmek gerekiyor.

  Kilyos’a varır varmaz, hemen Kilyos denince ilk akla gelen yere, plajlara doğru yol aldık. Ama Kilyos’un meşhur sahiline inmeden önce köyün merkezinden geçiyoruz.

  Kilyos’a gelirken plajla ilgili herşeyi yanınızda getirmeniz iyi olur ama unuttuysanız da burada mayodan deniz topuna kadar her şeyi bulabilirsiniz. Biz de hemen bir şapka ve plaj hasırı alıp hemen plaja doğru yola koyuluyoruz.

  [​IMG]


  GÜNEY SAHİLLERİNİ ARATMAYAN KUMSAL
  Kilyos’un upuzun geniş bir kumsalı var. Kilya beach ve Solar beach bu kumsaldaki iki büyük tesis. Bizim gittiğimiz gün hava rüzgarlı . Zaten hava da Kilyos’ta genelde böyle oluyor, deniz de çoğunlukla dalgalı…

  Cankurtaran Hakan Güngör, Karadeniz’in zaman zaman çok tehlikeli olabileceğini söylüyor. “Bir gün çok durgun olabiliyor, bir anda dev dalgalar çıkabiliyor” diyor.

  Kilyos kumsallarıyla yaz aylarında İstanbul’un tercih edilen mekanlarından

  Kilyos’a gelmeden önce hava durumuna bakmakta yarar var. Gün içindeki değişiklikleri ise cankurtaranlar meteorolojiden takip ediyor zaten. Gerektiğinde denize girenleri de hemen uyarıyorlar. Biz buradayken Karadeniz’den korkmaya gerek yok diyorlar.
  [​IMG]

  BEACH KÜLTÜRÜ KİLYOS’A DA ULAŞMIŞ Solar beach, gündüzleri deniz keyfi yapmak isteyenlere, gece de çoğunlukla konserlere ev sahipliği yapıyor. Deniz, güneş ve temiz havadan acıkınca, Solar beach’in terasında balık hariç hemen her tür yemeği yiyebilirsiniz. Müziği, denizi ve eğlencesi ile son derece hareketli bir plaj , Solar beach. Özellikle uzak bir yere tatile gidemeyenler için güney plajlarını aratmıyor.

  Kilya beach ise, Solar beach’in yanında. Kalabalık ailelerin tercihi daha çok Kilya beach. Kilyos’un eski Turban Oteli de şimdi Kilya Resort Otel olarak hizmet veriyor.

  Kilyos sahilinde bir de halk plajı bulunuyor. 2001′in Eylül ‘ ünde karaya oturan bir geminin enkazı da hala duruyor burada.
  [​IMG]

  Kilyos’un adı Rumca’daki kum kelimesinden geliyor. Zaten buranın resmi adı da Kumköy. Bunca kumsalıyla bu adı hakediyor doğrusu.

  Kilyos’ta yeme içmeye gelince plajlarda ufak tefek birşeyler atıştırabilirsiniz. Kilyos’un içinde ise döner ekmek gibi yiyecekler var. Ama balık yemek isterseniz, sahildeki balık lokantalarına gitmek gerekiyor.
  [​IMG]

  KONAKLAMAK İSTEYENLER İÇİN ALTERNATİFLER
  Kilyos’a günübirlik gelip bütün günü plajlarda geçirdikten sonra evinize dönebilirsiniz. Ama eğer burada kalmak isterseniz farklı nitelikte yedi tane otel var burada.

  Kilyos’un otellerinin hepsi denize ve plajlara bakıyor, yani manzara çok güzel. Denize girmek için ise otellerden çıkıp biraz yürümek gerekiyor.

  Kilyos’un plajları meşhur ama köyün arkasındaki ormanları da unutmamak lazım. Özellikle yürüyüş yapmak isteyenlere orman tarafında da birçok farklı alternatif var.

  Kilyos’u gezdikten sonra, biraz da civarındaki köylere gidelim diyoruz.
  [​IMG]

  KOMŞU DEMİRCİKÖY SAKİNLİK ARAYANLARA

  Dalia Beach, Kilyos’un yanıbaşında Demirciköy’de. Burası diğer plajlardan oldukça farklı. Burada müzik yok, gürültü yok, buranın 5 km’lik çevresinde yerleşim dahi yok. Sadece dalgaların sesleri ve bülbül seslerini duyuyorsunuz.

  Dalia beach, arkasındaki çimlik alanı ve leziz deniz ürünleri sunan balık restoranı ile farklı bir çizgide. Burayı çoğunlukla daha sakin bir gün geçirmek isteyenler tercih ediyor. Demirciköy’deki diğer bir plaj da Uzunya Beach. Uzunya da başını dinlemek isteyenler için ideal. Koydaki küçük balık lokantası’nda mevsimine göre balık çeşitleri de her daim mevcut.

  KİLYOS’TA PLAJLAR
  Solar Beach 0212 201 10 12
  Kilya Beach - Resort Otel 0212 201 23 55
  Dalia Beach (Demirciköy) (0212) 204 03 68
  Uzunya Beach (Demirciköy) 0212) 204 07 33
  Burc Beach (Gümüşdere) (0212) 203 02 30

  ULAŞIM İstanbul’a 25 KM ve 45 dakika uzaklıkta. Maslak’tan Sarıyer yönüne doğru gidilir. Bahçeköy üzerinden Kilyos tabelaları takip edilir.

  KONAKLAMA
  Kale Otel - 212 201 18 18
  Erzurumlu Otel - 212 201 10 03
  Yonca Otel - 212 201 10 45
  Gurup Otel - 212 201 11 94
  Yalı Otel - 212 201 22 10
  Yuva Otel - 212 201 10 43
    2. Cevap: Kilyos

  ana sanki biran yaz tatili aklıma getirdin blue:f196:
    3. Cevap: Kilyos

  Senin bir an gelmiş benim hiç çıkmıyor aklımdan :f30:
    4. Cevap: Kilyos

  Eskiden günübirlik Kilyosa gidip gelmişimdir.Ama tercimim güney sahilleri..:))
  Üzülmeyin bakın..tatile gidemeyenlere 5 yıldızlı tatil!..:f30:

  [​IMG]
    5. Cevap: Kilyos

  Hehee süpersn yaren ya =D
    6. Cevap: Kilyos

  Tanıtım için teşekkürler mavişim.
  Maalesef benimde aklımdan çıkmıyo bu tatil olayları.
  Yine denize gitme isteği duygularım depreşecek :f196:
    7. Cevap: Kilyos

  bn egede marmara bitti bnce artık