kilosu 150 dolara karides

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 4 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Karides kilosu 150 dolar

  Dünyayı kuşatan lezzetiyle Avrupa'da kilosu 150 dolardan alıcı bulan karidesler, Türkiye'deki bolluğu nedeniyle balık yemi olarak kullanılıyor.

  Türkiyemizin hemen hemen her sahilinde bolca avlanan karidesler, Avrupa mutfağının en pahalı besin maddeleri arasında yer alıyor. Konserveleri dahi bulunan karidesler, lüks otellerin soflarını süslüyor. Kilosu 150 doları bulduğu için sıradan bir Avrupalının normal bir yiyecek gibi tüketemediği karides, Türkiye'de ise genellikle balık yemi olarak kullanılıyor.

  Türkiye'de karideslerin birçok çeşidi bulunduğu gibi en pahalı olanı ise dünyada çok az denizde bulunan Jumbo Karidesler oluyor. Jumbo karidesin Türkiye'deki kilo fiyatı ise 35 TL ile 60 TL arasında değişiyor. Yemlik karideslerin yani ufaklarının kilosu ise 10 TL'ye satışa sunuluyor. Bazı Türk kullanıcılar karidesleri internet ortamında Avrupa ülkelerine satışa sunuyor. Şoklanmış halde bulunan karidesler, Avrupa'daki alıcılara 150 dolar karşılığında kargoyla gönderiliyor.

  Kebabı veya kızartması yapılan jumbo karides, haşlandıktan sonra salata malzemesi olarak da kullanılıyor.

  Türkiye'de balık yemi olarak kullanılan yavru karideslere tek tek de deniyor. Söz konusu yemlerin canlısını ya da dondurulmuşunu balık malzemesi satan dükkanlarda bulabilmek mümkün.