kilolu olmanın zararları

'Kişisel Bakım' forumunda HazaN tarafından 12 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Obezitenin zararları
  Şişmanlığın zararları
  Kilo almanın zararları

  Obezite çağın hastalığı. Aşırı kiloyla birlikte birçok sağlık sorunu da beraberinde yaşanıyor. Bunun için kilonuzu kontrol altında tutmalı ve kilo vermenin yollarını da araştırmalısınız.

  Hareketsiz yaşam tarzı, alınan enerji miktarının fazlalığı ve yanlış yemek alışkanlıkları obeziteye davetiye çıkarıyor. Obezite, başta kalp hastalıkları olmak üzere tansiyon, şeker, yüksek kolesterol, solunum ve eklem rahatsızlıklarına sebep oluyor. İşe kilolu mu yoksa obez mi olduğunuzu tespit ederek başlayabilirsiniz.

  Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır. Besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan birkaçıdır.

  Obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir. Yapılan araştırmalara göre, obezite özellikle son 20 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani şişmandır.