Kilo Vermek İçin Bilmeniz Gereken 10 Şey

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 28 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Kilo Vermek İçin Bilmeniz Gereken 10 Şey Nedir


  Yağ yakma için Etrafta birçok diyet programı varken insanların neden giderek daha şişman olduğunu hiç merak ettiniz mi? Ağırlık kaldırmak Kaslar metabolizmanızın hızını belirleyici en önemli unsurlardan biridir. Erkeklerin kadınlardan daha hızlı yağ yakmasının sebebi de budur…

  Kilo vermek için yapmanız gerekenler arasında ilk sırada yer alan şeyin, buzdolabınızı kontrol etmek olduğunu unutmamalısınız. diyet uygularken, kesinlikle öğün atlamamalısınız.

  [​IMG]

  Tartılardan kurtulun

  Tartılar size vücudunuz hakkında bilmek isteyeceğiniz şeylerden hiç birini göstermez. Tartılar size derinizin altında ne kadar yağ olduğunu, vücudunuzda ne kadar sıvı olduğunu söyleyemez. Bunu yaptığı iddia eden tartılar da yalan söyler, bilimsel bir tahlili yaptırmadan sadece ağırlığınız ölçebilecek bir makine sizin yağ ve sıvı ağırlığınızı uydurmaktan öteye gidemez.

  Kas vs. Yağ

  Kaslar yağların kapladığı alanın yarısı kadar bir alanda yağların 2 katı kadar ağırlığa sahiptirler. Kaslar yağları yakmakla sorumludurlar, yağlara oranla küçüktürler ve asla yağlar gibi çirkin topaklar halinde vücudunuzda asılı durmazlar.

  Her zaman kahvaltı yapın

  Yapılan araştırmalar kahvaltının metabolizmanın güne başlamasının kontağı olduğunu göstermiştir. Uyurken metabolizma hızı düşerek, yavaşlar. Sabahları vücudu günün geri kalanı için uyarmanın ilk yolu beslenmedir. Ayrıca bu süre içinde lifli besinler tüketin.


  Kaloriler üzerinde azaltma yapmayın

  Besinlerin vücut üzerinde ısıtma etkisi vardır, metabolik hızı yükseltirler. Günlük en az 1200 kalorilik besin tüketin. Bu değerin altına düşmek vücudunuzu açlık moduna sokacaktır ve metabolizmanız aldığınız kalorileri korumak için yavaşlayacaktır. Moda diyetlerden elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın.

  Düzenli küçük öğünler yapın

  Günde 5 ya da 6 küçük öğün yapın. Böylece vücudunuz yemek bolluğu olduğunu sanacaktır. Metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyecek ve kan şekeri seviyesini normal seviyede tutacaktır.

  Kalorileri sayın

  Kilo vermeyi devam ettirmenin yolu bir kalori sayacı alıp 1 hafta boyunca günlük kalori alımlarını kaydetmektir. Bir gün için ortalama kalori değerini hesaplayıp aldığınız kalori miktarını 300–500 (daha çok değil) kalori azaltın ve ne olduğunu görün.

  Diyet tekrarı yapmayın

  Araştırmalar tekrarlayıcı diyetlerin kilo vermeyi zorlaştırırken kilo alımını kolaylaştırdığını göstermekte. Diyeti bırakıp normal beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde aldığınız besinlerin miktarı diyet sırasında düşmüş olan metabolik hızınızın yakabileceğinden daha fazla olacaktır.

  Yağların izini kaybetmeyin

  Bunu yapmak zor gözükebilir, fakat değil. Neredeyse tüm ambalajlı gıda ürünlerinde her 100gr için yağ indeksini gösteren etiketler var. Size uygun olan miktar ise 10gr ile 5gr arasında bir değer olmalıdır.

  Yağ hücrelerinin miktarı

  Yağlar yağ hücrelerinde depolanır. Ortalama bir insan için tahmini yağ hücresi sayısı 50 milyardır. Obez kişilerde bu sayı 100 milyarı bulabilir. Yağ hücreleri daha sonra harcanmak için kullanılan enerji depolama tanklarına benzer.
   


Similar Threads: Kilo Vermek
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Acil kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım 22 Ocak 2015
Sağlıklı Yaşam Kilo vermek için ne kadar egzersiz? 16 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım 9 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Kilo Vermek İçin Evde Yapılabilecek Egzersizler 8 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Kilo Vermek İçin Evde Neler Yapılabilir? 8 Mart 2014