Kilo vermek damar sertliğini önemli ölçüde azaltıyor

'Sağlıklı Yaşam' forumunda karakız tarafından 8 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. İsrailli bilim adamları, ilk kez gözle görülür biçimde, kilo vermenin damar sertliği riskini önemli biçimde azalttığını ispat ettiklerini açıkladılar.


  Beer Sheva Üniversitesinden bilim adamları, 140 hasta üzerinde iki yıl süren araştırmalarında, beynin başlıca arteri olan şahdamarında kolesterol birikmesinin gelişimini üç boyutlu ekografi tekniğiyle izlediler.

  Araştırmanın sorumlusu Doktor İris Shai, ilk kez gözle görülür biçimde, aşırıya kaçmayan bir beslenme rejiminin sadece kolesterol birikimini engellemekle kalmayıp, aynı zamanda, arterlerin hacmini ve kan basıncını azalttığını tespit ettiklerini söyledi.


  Shai, "Hastalar yeniden kilo alsalar bile uzun dönemli bir beslenme rejimi, damarların iç çeperleri üzerinde lipid (kolesterol) birikmesini beraberinde getiren damar sertliği şekli olan ateroskleroz ile mücadelede etkili oluyor" dedi.

  Hayvansal yağlar açısında zayıf akdeniz mutfağı temelinde bir zayıflama tedavisi uygulanan hastalar üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, Amerikan tıp dergisi Circulation'un son sayısında yayımlandı.

  Ateroskleroz, beyin kanaması ve enfarktüste önemli bir risk faktörü olarak görülüyor.

  AA
   


Similar Threads: Kilo vermek
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Acil kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım 22 Ocak 2015
Sağlıklı Yaşam Kilo vermek için ne kadar egzersiz? 16 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyım 9 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Kilo Vermek İçin Evde Yapılabilecek Egzersizler 8 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Kilo Vermek İçin Evde Neler Yapılabilir? 8 Mart 2014