Kilo Kaybı ve Su Kaybı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda eftelya tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kilo ve su kaybı ayrımı
  Fazla kilolu bazı insanlar vücudun ihtiyacından daha çok su tutarlar.
  Rejim ya da diyet yaparken kilo kaybıyla su kaybını birbirinden ayırmak gerekir.
  Vücut genellikle önce suyu atar. Bu da, bir gece içinde bir sihir yapılmış gibi bir kaç kilonun birden verilmesi anlamına gele*bilir. Vücutta fazla su vardır. Bu suyun bir kısmı kanda, bir kısmı hücrelerde, bir kısmı da bağ dokularındadır. Bu su oranlan büyük bir dikkatle ayarlanır. Bu dengeyi kontrol eden en önemli şeyler*den biri de tuzdur.'Vücuda belirli miktarda tuz gerekir. Bunun faz*lası, azı düşünülemez. Fazla tuz alınırsa bu, suyu tutar; dokular şişeceği için de, vücudunuz iyice ağırlaşır. Vücutta yeterli suyun tutulması için günde ortalama bir gram tuza ihtiyacımız vardır. Bazı kimseler bunun 10-20 katı tuz alırlar.

  Bu da, vücutta 8 litre fazla su taşıma anlamına gelir. Taze besinlerin çoğunda kendi do*ğal tuzları bulunur. Bir insanda tuz eksikliği olmasına çok ender rastlanır. Sadece çok sıcak iklimlerde bazan ayrıca tuz almak gere*kebilir.

  Fazla su içiyorsanız, vücudun bunu tutacağını sanmamalısınız. Aslında bunun aksi doğrudur. İnsan rejim yaparken günde en az 6 bardak su içmelidir. Bu, böbrekler için çok yararlıdır. Ayrıca, eskilerin söylediği gibi, suyun kiloları alıp götürdüğünü de artık tıp kabul etmektedir. Pek çok zayıflama rejimlerinin önemli bir kısmını su oluşturur. Pek çok ince yapıh insan, yemeklerde fazla su içerler. Oysa birkaç yıl öncesine kadar yemeklerde su içmek za*rarlı sayılmaktaydı. Buna karşıhk, şişman insanlar genellikle daha az su içer, daha yoğun besinleri seçerler.