Kilis hakkında bilgi

'Türkiyem' forumunda Wish tarafından 21 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kilis Hakkında Bilgiler, Kilis Coğrafyası, Kilis Tarihi,Kilis Gezilecek Yerleri, Kilis İlçeleri, Kilisin Turistik Yerleri, Kilis te Ne Yenir,Kilis tanıtımı,Kilis İli Hakkında Bilgi

  GENEL BİLGİLERİ


  Yüzölçümü: 1.243 km²

  Nüfus: İlçe 101.818 (1985)

  İl Trafik No: 79

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bir sınır Şehri olan Kilis, tarihi höyükleri, kaleleri camileri ve kebapları ile görülmesi gereken bir ildir.

  COĞRAFYA

  Gaziantep platosunun güneybatısında yer alan Kiliste yaklaşık 7600 hektarlık saha ormanlarla kaplıdır. Zeytin ve bağcılık başlıca tarım ürünleridir. Ayrıca bitki örtüsünde kızılçam, kermez meşesi, palamut meşesi, pınar meşesi, tespih ağacı, ardıç, sakız ağacı, melengiç, antepfıstığı ve sumak yer alır.

  Kilis av hayvanları bakımından zengin bir potansiyele sahiptir.

  İklim genel karakterleri itibariyle Akdeniz İklimi içinde yer alır. Yazın sıcak ve kurak, kışın soğuk ve yağışlı geçer.

  TARİHÇE

  Orta Tunç Çağına kadar uzanan eski bir yerleşim merkezi olan Kilis ve Çevresine Hurriler, Mintanni, Asur, Hitit, Pers, Makedonya, Roma ve Osmanlılar hakim olmuşlardır. Kilis 1995 yılında il olmuştur.

  GEZİ VE MESİRE YERLERİ


  Karataş Parkı (Cumhuriyet Parkı)
  Akpınar
  Söğütlüdere

  Ravanda Kalesi: Kale, Kilisin 24 km kuzeyinde bulunan Polateli İlçesine bağlı Belenözü Köyünün yanındadır.Etrafı açık, ufuklara hakim bir dağın sivri tepesine kurulmuştur.Dağın eteğinden Afrin Çayı geçmektedir. Dağın tepesi oyulmak suretiyle yapılan kalenin bugün ayakta kalan kısmı iç kaledir. Dış kale duvarlarının bazı yerlerinde döküntüler ve temeller kalmıştır. Hititlilere kadar uzanan eski bir tarihi vardır. Bizans eseri olduğu ifade edilen kaleye islami devirlerde ilaveler yapılmıştır.

  Höyükler

  Oylum Höyük: Oylum höyük,Anadolu,Suriye,Mezopotamya arasında yer alan oldukça büyük bir höyüktür. Stratejik bir konumda bulunan höyük her dönemde iskan görmüş bu nedenle arkeolojik açıdan son derece önem taşımaktadır.
  Ayrıca Kilis İlindeki Höyükler şöyle sıralanmaktadır.
  ÇATAL HÖYÜK,KUMSURUN HÖYÜK, LEYLİT HÖYÜK, YAVUZLU HÖYÜK, SİNNAP HÖYÜK,BELENTEPE HÖYÜK, POLATBEY HÖYÜK, KARAMELİK HÖYÜK, MURAT HÖYÜK, TAŞLIBAKIR HÖYÜK, KUMLUDERE HÖYÜK, ÇÖRTEN HÖYÜK olarak sıralanmaktadır.

  CAMİ VE MESCİTLER


  Osmanlı Devleti kayıtlarına göre Kiliste “55 cami, “10 mescit bulunmakta. Ama bunlardan “11 cami, “2 mescit günümüze ulaşabilmiş; “13 cami sonradan yapılan onarımlarla özgünlüğünü yitirmiş; “31 cami de tamamen yok olmuştur.
  Ulu Cami, Alacalı Cami, Akcurun Camisi ve Ali Çavuş Camisi Osmanlı Dönemi öncesi yapılardır.
  Bu dönem yapılarından Ali Çavuş Camisinin adı kalmış; Alacalı Cami onarımlarla özelliğini yitirmiş olup; özgünlüğünü koruyarak günümüze ulaşabilen sadece Ulu Cami ile Akcurun Camisinin minaresidir.
  Diğer cami ve mescitler Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi yapılarıdır.

  Osmanlı Dönemi Öncesi Yapılar

  Ulu Cami (Cami-i Kebir)
  Akcurun Camisi
  Alacacı Camisi (Katran Camisi)
  Osmanlı Devleti Döneminde Yapılan Camiler
  Tekye Camisi (Tekye Camisi)
  Hacı Derviş Camisi
  Kadı Camisi (Kara Kadı Camisi)
  Muallak Camisi (Hasan Bey Camisi)
  Hindioğlu Camisi
  Çalık Camisi
  Pirlioğlu Camisi
  Hasan Attar Camisi
  Zeytinli Camisi
  Cüneyne Camisi
  Şeyh Hilal Camisi (Şeyh Ahmet Camisi)
  Şeyh Süveden Camisi (Hacı Özbek Camisi)
  Tabakhane Camisi
  Murtaza Ağa Camisi
  Şeyh Süleyman Camisi ( Şeyhler Camisi)
  Kürtler Camisi

  MİNARELER


  Mehmet Paşa Camisi Minaresi
  Şeyh Camisi Minaresi

  TEKKE VE ZAVİYELER

  Şurahbil Bin Hasene (Şör Habil Hasene) Zaviyesi
  Şeyh Efendi Tekkesi (Nakşibendi Tekkesi)

  MEVLEVİHANELER

  Tekke Mevlevihanesi (Tekye Mevlevihanesi)

  TÜRBELER

  Hıristiyan Bizans ile Müslüman Arap Devletleri arasında kalan
  yöre toprakları, din amaçlı
  pek çok kanlı çatışmaya mekan olmuştur. Kilis ve yöresindeki türbelerin çoğu, bu kutsal amaç uğrunda şehit olmuş din ulularına aittir. Kiliste meşhedlik (şehitlik) adı verilen mahalle, bu yörelerden biri olup, geçmiş yıllarda buradan geçen Kilisliler, ölenlere saygı gereği ayakkabılarını çıkarırlarmış.

  Şeyh Mansur Türbesi
  Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi
  Şemun Nebi Türbesi (Küt Küt Dede Türbesi)

  HAMAMLAR

  Kiliste taşınmaz kültür varlığı olarak günümüze ulaşan
  beş tane hamam vardır.
  Eskiden bu hamamlar, katı evsel atıkların (yöredeki adı külhan zibili) yakılmasıyla ısındığından (külhanda yanan zibilin külüne kursümbül / kursünbül denir; duvar sıvasında ve damlarda dolgu malzemesi olarak kullanılır) ve kentte bugünkü gibi vahşi çöp deponi alanı olmazmış. Bu alışkanlık yöre ağzında “külhan zembili (külhanda yakılacakların doldurulduğu hasırdan yapılmış araç) , “külhan zibili (hamamda yakılmak üzere toplanan katı atıklar) , “külhan şilifi ( külhanda yakılacakların doldurulduğu kıldan yapılmış büyük torba) , “külhancı eşeği (külhan zibili ve külhan şilifi taşıyan eşek) gibi söz öbekleri doğurmuştur.

  Belirttiğimiz bu hamamlar haç planlı, dört eyvanlı ve köşe hücreli olup; hepsinde, “soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri vardır. Kilisteki hamamlarda bir de “mağdas adı verilen “su tekneleri bulunmaktadır. Farklı din ve inançlı kişilerle birlikte yaşayan Kilisli bu “mağtasları Yahudilerin kullanması için yapmış, yaptırmıştır.

  Eski Hamam
  Hoca Hamamı
  Paşa Hamamı
  Hasan Bey Hamamı (Çukur Hamamı)
  Tuğlu Hamamı (Yeni Paşa Hamamı, Daltaban Paşa Hamamı)

  KASTELLER

  Akcurun Kasteli :
  Ayınönü Kasteli :
  Küçük Çarşı Kasteli :
  Kurdağa Kasteli :
  İspir Paşa Kasteli :
  Eski Hamam Kasteli :


  NE YENİR?

  Geleneksel kültürü yansıtan yöresel yemeklerin tadı ve görüntüsü ile oldukça etkileyicidir. Kiliste yapılan kebap çeşitleri özel baharatlarla tatlandırılarak dumanı üstünde servis yapılmaktadır.

  Göl üzerinde bulunan restoranlarda yemek yemenin lezzetine ve pekmezin tadına doyulmaz

  İlçeler:

  Kilis (merkez), Elbeyli, Musabeyli, Polateli

  GEZİLECEK YERLER

  Ravanda Kalesi: Kale Kilisin 24 km. kuzeyinde bulunan Polateli ilçesine bağlı Ravanda Köyünün yanındadır. Etrafı açık, ufuklara hakim bir dağın sivri tepesine kurulmuştur.Dağın tepesi oyulmak suretiyle yapılan kalenin bugün ayakta kalan kısmı, iç kaledir.

  Oylum Höyük: Anadolu, Suriye, Mezopotamya arasında yer alan oldukça büyük bir höyüktür. Stratejik bir konumda bulunan höyük, hemen her dönemde iskan görmüştür. Bakırtaş (Kalkolitik) Çağından Helenistik Döneme kadar kesin iskan gösteren Oylum Höyükte yapılan kazılar sonunda bölgenin tarihinin yanı sıra Ön Asyanın da tarihi aydınlanmaktadır. İlde bunun dışında bir çok höyük bulunmaktadır.

  Akpınar: Kalkerli bir toprak parçasının ortasından pırıl pırıl suların aktığı mesire yeridir Akpınar. Dört yanı zeytinlikler bağ ve meyve bahçeleriyle çevrilmiş, çimenden halılarla kaplı bu eşsiz tabiat güzelliği bahar ve yaz aylarında Kilislilerin akınına uğrar.

  Söğütlüdere: İlkbahar ve yaz aylarında eğlence ve piknik yeri olarak kullanılan Söğütlüdere nin Kilis yaşamında ayrıcalıklı bir yeri vardır. Kuzey yamaçlarından Zoppun Deresi ve Akpınar kaynaklarından akıp gelen suların, yeşilliğe bürüdüğü Söğütlüdere, özellikle hafta sonlarında Kiliselilerin mutfak kültürüne özgü kebap ve yemek çeşitleriyle mükemmel bir ziyafet sofrası için önemli bir mekandır.

  NE ALINIR?

  Alışveriş merkezleri Kilise ait kültürel dokuyu yansıtan pek çok hediyelik eşyayı kapsamaktadır. Ayrıca yöreye ait pekmez çeşitlerinden katı veya sıvı pekmez alınabilir.

  YAPMADAN DÖNME

  Doğal güzellikleri ile ünlü Kilisin mesire yerlerini gezmeden,

  Kilis pekmezinin ve yöresel kebap çeşitlerinin tadına bakmadan,

  İlde bulunan tarihi höyükleri, camileri ve Ravanda Kalesini ziyaret etmeden

  Dönmeyin.