Kılıçdaroğlu Neden Yemin Etmedik mektubu

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 1 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Kemal Kılıçdaroğlu Neden Yemin Etmedik mektubu
  Kemal Kılıçdaroğlunun Mektubu
  Kılıçdaroğlu insan hakları örgütlerine, ''Neden Yemin Etmedik'' mektubu gönderdi.
  Türkiye'den Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısı, Yunanistan'ın başkenti Atina'da başladı. Kılıçdaroğlu'nun Atina BM, AB, AGİT, OECD, Avrupa Konseyi, İslam Konseyi, AP, Uluslararası Af Örgütü, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü başkan ve yöneticileriyle, Türkiye'deki büyükelçiler ve yabancı gazetecilere “Neden Yemin Etmedik” diye bir mektup gönderdiği bildirildi.

  Kemal Kılıçdaroğlunun Mektubunun içeriği

  Sayın İlgili,

  Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri 28 Haziran 2011’deki TBMM’nin açılış oturumunda yemin etmemişlerdir. Milletvekillerimiz uzun süredir tutuklu bulunan ve mahkemenin serbest bırakmaması nedeniyle TBMM’deki açılış oturumuna katılamayan iki Milletvekillerimizle dayanışmak için bu kararı almışlardır.

  Bu iki Milletvekilimiz şu an iki yıldan uzun bir süredir tutuklu bulunmaktalar ve halen herhangi bir suçtan mahkum olmuş değildirler. Bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu, herhangi bir suçtan dolayı mahkûm edilmemiş bulunan, gazeteci Mustafa Balbay ile tıp doktoru Profesör Mehmet Haberal’ın, aday olabileceklerini hükme bağlamıştır. Halk onlara oy vermiş ve vekilleri olarak seçmiştir. Şimdi ise, iki hâkim, verdikleri bir kararla, Balbay ve Haberal’ın, halkın seçilmiş vekilleri olarak görevlerini yerine getirmelerini engellemektedir.

  Diğer bir siyasi partiye mensup altı vekil de aynı durumdadır.

  Bu husustaki kesin kanım, söz konusu durumun büyük bir adaletsizlik olduğu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Hakları organlarının kararları tarafından vazgeçilmez bir hak olarak tanınan seçme ve seçilme hakkının açık bir ihlalini oluşturduğudur.

  CHP, demokrasiyi ve halkın hür iradesini korumaya devam edecek, soruna süratli bir şekilde demokrasiye ve hukuka uygun bir çözüm bulmak için gerekli tüm gayreti gösterecektir.

  CHP’nin, adaletin ve bir temel demokratik hak olan seçme ve seçilme hakkının ihlali sonucu halen tutuklu bulunan sekiz vekille dayanışma nedenlerini açıklayan bir notu ilişikte bilginize sunuyorum.

  Saygılarımla,

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Genel Başkan

  Alıntı:hürriyet