Kil maskesinin yapılışı

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 30 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kil maskesi yapılışı
  Kil Maskesi Nasıl Hazırlanır

  Kış aylarında esen soğuk rüzgarlar sebebiyle cildimiz sürekli tahriş olmaktadır ve tahriş olan cilt de elbette ki yıpranacaktır. Fakat bu yıpranma muhakkak ki sadece kış ayları ile sınırlı değildir

  Dışarıda yıpranan cildimiz, kapalı mekanlarda da havasızlıktan ve ortamdaki hava kirliliğinden dolayı cilt gözeneklerimizin kapanması gibi zarara uğrayacaktır.

  Kil maskesi ise cildin yaşlanma sürecini yavaşlatarak bize daha genç bir görünüm kazandırmak ve daha canlı bir bakış açısı kazandırmak için kaçırılmaz bir fırsat diyebiliriz.
  Bunları unutmayın!

  Kili nereden alırsanız alın aldıktan sonra bir tepsiye koyarak muhakkak 250°C-300°C de fırınlayın.

  Yeşil kil daha yağlı olduğu için cilt için daha besleyicidir.

  Kili kesinlikle kalitesiz plastik ve sabun ile temas ettirmeyin. Sabun ile kil birleştiğinde bakteri oluşturur.

  Kili toz haline getirmek için bir cam kaseye kili koyup üzerini geçecek şekilde su koyun, kil dibe çökecektir. Suyu süzüp kili fırına verdiğinizde toz haline gelecektir.

  Hangi maskeyi yapacaksanız yapın, muhakkak cildiniz temiz olmalıdır.  Yağlı ciltler için
  Yeşil kil kullanın ve şişe suyu yerine 2-3 yemek kaşığı cadı fındığı kullanın. Temizleyin ve az miktarda gülsuyu uygulayın.
  Canlandırmak için
  Şişe suyunu, seçtiğiniz kile eklemeden önce, 1 yemek kaşığı deniz yosununu karıştırın. Mükemmel, pürüzsüz bir macun için mikser kullanın. Deniz yosunu (diğer ismiyle mavi-yeşil yosun) birçok aktarda toz halinde bulunur.

  Normal cildi beslerken
  1 yemek kaşığı deniz yosununu 2 yemek kaşığı beyaz kile ekleyerek, şişe suyunu yerine badem losyonu kullanın. Seçeceğiniz bitkisel yağdan 1-2 damla da ekleyebilirsiniz. Dilerseniz – losyondan önce karıştırın.

  Kuru cildi canlandırmak
  1 yemek kaşığı deniz yosununu 2 yemek kaşığı beyaz kile ekleyerek, 1 yemek kaşığı zeytin yağını iyice karıştırın. Şişe suyu yerine gül suyu kullanın.
  Kili seçerken
  Birçok kil (veya kaolin) ürünleri şimdilerde, sağlık dükkanlarında ve eczanelerde bulunabilir. İyi maskeler yapmak için, çok ince, beyaz veya yeşil kile ihtiyacınız var. En ucuzlarından olan parçalanmamış ürünler alırsanız, bir mikser içinde parçalayın. Dokuyu test etmenin en iyi yolu, küçük bir miktarı eliniz üzerinde denemektir: pütürlü bir his vermemelidir. Beyaz kil en doğal olanıdır ve normal ve karma ciltler için tercih edilir.