Kıl Dönmesi Tedavisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 29 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kıl Dönmesi Tedavi Yolları


  Kıl Dönmesi Tedavisi Hakkında Bilgi

  Halk arasında kıl dönmesi olarak adlandırılan plonidal sinüs genellikle kuyruk sokumunda görülen bir veya birkaç adet deriye açılmış delik, enflamasyon, şişlik veya Apse şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır.


  Eskiden bu hastalığın doğuştan olduğu düşünülüyordu. Bu yüzden ameliyatlar hep derin yapılageldi. Kuyruk kemiğine kadar hastalıklı doku etraf sağlam doku ile birlikte çıkarılır. Cerrahın tercihine göre yara pansumanlarla iyileşmek üzere ya açık bırakılır. Yahut değişik biçimlerde dikilir.


  Bu ameliyatların en büyük handikapı hastalığın nüksetmesi halinde ortaya çıkan tablonun hemen daima ilkini aratır bir görünüm arzetmesidir. Ameliyatlarda hastaya narkozun getirdiği bedeni ve ekonomik külfet bir yana , 15-20 gün de yatak istirahati zorunluluğu gibi bir dezavantajı vardır.

  Alternatif metodun faydaları nelerdir

  Ağrı yok denecek kadar az hissedilir.Tedavi süresi ortalama bir hafta olup bu süre içinde doktorunuzu 3 kez görmeniz yeterlidir.Ameliyatlarda olduğu gibi iz bırakmamakta , anatomiyi bozmamaktadır.Yeniden ortaya çıkma şansı klasik ameliyatlara oranla çok daha düşüktür.