Kıl Dönmesi Nasıl Geçer

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 5 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kıl Dönmesi Hastalığı Nasıl Geçer  Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir

  Kıl dönmesi, vücutta dökülen kılların kuyruk sokumu veya bel bölgesine yerleşmesi ve bazı nedenler sebebi ile burada deri altına geçmesi sonucu ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.


  Kıl dönmesi hastalığının temel tedavisi ameliyat ile hastalıklı alanın çıkarılmasıdır.

  Kıl dönmesi oluşum seviyesine, iltihaplanmasına, enfeksiyon oluşumuna göre kıl dönmesi tedavileri farklılık gösterebilen tedavilerdir.

  Ameliyatsız yöntemlerin başarı oranı yüksek değildir ve tekrarlama ihtimali yüksektir. Ameliyat kesin tedavi olduğu gibi tekrarlama ihtimali en az olan yöntemdir. Hastalık tespit edildiği anda tedavi olmak gerekir. Çünkü kıl dönmesi kendiliğinden iyileşmez, aksine hastalıklı alan zamanla büyür.

  Eğer hasta apse oluşmuş şekilde başvurduysa derhal cerrahi yöntemle apsenin boşaltılması gerekir. Aynı seansta hastalığın tamamen iyileştirilmesine yönelik nihaî ameliyat da yapılabilir.

  Bu nedenle kıl dönmesinden şüphelendiğinizde ya da durumu fark ettiğinizde hemen doktora başvurmak ve tedavi olmak önem arz eder. Basit ve başlangıç seviyesinde bulunan kıl dönmelerinde ufak ve basit bir cerrahi müdahale ile kıl dönmesi iyileştirilir.

  Ama ileri seviye kıl dönmelerinde ciddi operasyonlar gerçekleştirilerek tedavi altına alınır. Kıl dönmesi kişinin fizyolojik özellikleri, cilt ve deri tipi, yaşam koşulları nedeni ile tekrarlayabilen rahatsızlıklardandır.