Kıl Dönmesi İçin Ne Yapılmalı

'Sağlık Rehberi' forumunda Aysell tarafından 30 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kıl Dönmesi Tedavisi

  Kıl Dönmesi için ne yapılır

  Kıl dönmesi derinin dermis tabakasında oluşan kılın çeşitli nedenlerle cilt üzerine çıkamayarak cilt altında uzaması sonucu oluşan cilt problemlerinden biridir.

  Kıl Dönmesi için birkaç çözüm önerisi;

  Kese uygulaması: Vücudunuza duş sırasında hafif hareketlerle yapacağınız kese cildin ölü tabakasını temizleyerek batık olan kılın dışarıya çıkmasını destekler. Ancak keseyi çok bastırmadan hafif hareketlerle yapmak önemlidir, aksi takdirde cildin üst yüzeyi zedelenebilir.

  Peeling uygulaması: Duş sırasında cilt yüzeyine masaj yapılarak uygulanır, içindeki küçük granüllerle ölü tabakayı ciltten arındırır ve batıkların dışarıya çıkmasını destekler. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak toksin atımını da desteklemiş olursunuz.Peeling ve kese sonrası olumlu sonuçlar kılın deri altına batıklık derecesine göre farklılık gösterir. Kılın ucunun yüzeye çıkması zaman alabilir. Bu işlemlerin hafta da bir yapılması uygundur.

  Ayrıca İbrahim Saraçoğlu şu kürü önermektedir: Kurutulmuş ısırgan otu, çok az suda haşlanarak lapa haline getirilir. Lapa ılıyınca, o bölgeye konulup temiz bir tülbent veya gazlı bez ile sarılır. Yara üzerinde 15-20 dakika bekletilir.

  Bu kür, haftada 2-3 kez tekrarlanır.

  Ayrıca kıl dönmesini önlemek için şunlar da yapılabilir

  * Özel cımbızla dönmüş kılları çekmek.
  * Traşı farklı yönde yapmak.
  * Kılın büyümesine izin vererek onu düz uzamasına sağlamak.
  * Kılı uzun bırakan traş makinaları kullanmak.
  * Kese, fırça veya asitli kremle derinin dış tabakasını dökmek.
  * Glikolik asit ile günde iki kere koruyucu tedavi yapmak.

  Kıl dönmelerinin, enfeksiyonu durumunda, dermatolog müdahelesi gerekir.