Kevseri Kimdir, Kısaca

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 3 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kevseri Kimdir


  Kevseri Kısaca Hayatı  Muhammed Zahid Kevseri bilinen adıyla Kevseri;son dönem Osmanlı alimlerindendir. Muhammed Zahid, 1879 yılında Düzcenin Hacı Hasan Efendi (Çalıcuma) köyünde doğdu.

  Kevseri; Dinde reform adı altında yapılan saldırılara karşı makale yazmak suretiyle cevap vermeye çalışmıştır.Bediüzzamanın, eserlerinin korunması ve Arapçaya tercüme edilmeleri hususunda vekalet verdiği kişiler arasında ismi zikredilmiştir.

  Medrese eğitimini tamamlayan Muhammed Zahid Efendi, 1907 yılından itibaren Fatih Camiinde müderrislik yapmaya başladı. Bu görevini Birinci Dünya Savaşının başlamasına kadar sürdürdü. Medreselerde eğitim verirken belagat, mantık ve aruz derslerini okuttu. Bu sıralarda Kastamonuda yeni bir medrese açıldı Yeni medreseyi faaliyete geçirme görevi kendisine tevdi edildi. Bu yeni görevi için Kastamonuya giderek çalışmaya başladı. Üç yıl kadar

  Muhammed Zahid Efendi, 1922 yılında İstanbuldan ayrılarak Mısıra göçtü. Önce Kahireye yerleştiyse de kısa bir zaman sonra Şama gitti. Bir süre Şamda kaldıktan tekrar Kahireye döndü. Bu ikinci gelişten sonra ailesini de yanına alarak Kahireye yerleşti. Burada da talebe yetiştirmeye ve ilim irfanla uğraşmaya devam ederek Mısırın önemli alimleri arasında yer aldı.

  Muhammed Zahid Efendi, zamanının önemli bir kısmını ilme hasretti. Başta hadis, fıkıh, tefsir olmak üzere muhtelif ilimlerle uğraşarak değerli hizmetlerde bulundu. Çok sayıda talebe yetiştirdiği gibi bir çok eser de yazdı .Türkiyede bulunduğu süre zarfında, talebe yetiştirmeye daha fazla zaman ayırdığından, Mısıra oranla burada çok daha fazla talebe yetiştirdi. Mısırda bulunduğu zamanlarda ise önceliği ilmi araştırma ve eser yazmaya verdi. Dolayısıyla daha az talebe yetiştirmiş oldu.