Keten Tohumu ve Keten Tohumunun Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 7 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Keten Tohumunun Yararları
  Keten Tohumunun Faydaları

  Keten Tohumu: 30-40 cm yüksekliğinde, mavi renkte çiçekler açan otsu bir bitki olan Keten Tohumu Bitkisinin liflerinden iplik elde edilir, keten tohumları ise yağı ve tıbbi etkileri için kullanılır. Kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan Omega3, Omega6 ve Omega9 yağ asitleri ile bol miktarda protein, vitamin ve mineral içerir.

  Keten Tohumunun Faydaları: Mikrop öldürücüdür. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır. Kabızlığı giderir. Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir. Öksürüğü keser. Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Unutkanlığı önler. Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür. Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur. Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bitkisel östrojen kaynağı olan Keten Tohumu bu özelliği ile özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır.

  Keten Tohumu nasıl kullanılır? Kaynatılarak, dövülüp toz haline getirilerek ve tohum halinde kullanılabilir. Tokluk hissi veren bir besin olduğu için Keten Tohumu zayıflama amacıyla sıklıkla kullanılır. Bal ile karıştırılarak yenebileceği gibi kaynatılarak ya da yemek ve hamur işlerine katılarak da tüketilebilir. Keten tohumu yağı ve keten tohumunun lapası yara ve yanık tedavisi için de kullanılır. Bütün bu yararlarının yanında aşırı kullanılması tavsiye edilmez.
   


Similar Threads: Keten Tohumu
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Keten Tohumu Nasıl Kullanılır 7 Şubat 2012
Sağlıklı Yaşam Ketentohumunun Faydaları 29 Eylül 2010
Sağlıklı Yaşam Ender Saraç keten tohumu 27 Ağustos 2010
Sağlıklı Yaşam Keten Tohumu Yağı ve Keten Tohumunun Faydaları 7 Ekim 2009
Sağlıklı Yaşam Keten Tohumunun Faydaları 19 Kasım 2008