Keşan Müftüsü'nden Noel Baba eleştirisi

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 27 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Müftüden Noel Baba eleştirisi: Noel Baba dürüst biri olsaydı, bacadan değil, kapıdan girerdi..
  Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri Noel Babayı hakkında şunları söyledi; "Noel baba diye birisi yoktur. Aziz Nicholaos diye biri var ama bu uyduruk bir kişidir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi" dedi.

  Yılbaşı eğlencesinin kültürümüzde bulunmadığı görüşünü savunan Müftü Kim kime benzemeye çalışırsa, o onlardandır hadisini hatırlattı. Yılbaşında geçen günlerin muhasebesinin yapılması gerektiğini belirten Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri sözlerine şöyle devam etti;

  "Hıristiyanlıktan gelen bir etkinliği kutlarsak, onlara benzemeye çalışmış oluruz. Dolayısıyla onlar gibi bir yaşantı ortaya çıkar. Biz, neden onlar gibi yaşayalım ki? Onlar bizim gibi yaşıyorlar mı? Biz Noeli Hıristiyan aleminden ithal etmişiz. Noel, bizim bayramımız değil. Kişi, Hıristiyan gibi yaşayayım derse, bu tehlikeli olur. Ama Millet eğleniyor, ben de eğleneyim diyorsa, eğlencenin mahiyetine göre değişir. Eğer içkili, şaraplı eğlence yapılıyorsa, günahkar olur.
  Noel baba yaşamış mı, yaşamamış mı belli değil. Bir yer söyleniyor ve orada yaşadığı ifade ediliyor. Ama Hıristiyan aleminin çıkardığı bir şahsiyettir. Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi. Biz de kapıdan giriliyor.
  Kuran-ı Kerimde; Evlere kapıdan girin diyor. Neden bacadan giriyor ki?"
    2. Cevap: Keşan Müftüsü'nden Noel Baba eleştirisi

  Alemsin Keşan Müftüsü :) Yılbaşı Kutlamalarının bize uygun olmadığını anlatman gayet güzeldi.Fakat farklı yönden ele alınca bence biraz komik olmuş.

  Noel Baba baca ve pencereden giriyor. Ama doğru dürüst birisi olsa kapıdan girerdi. Biz de kapıdan giriliyor. :)

  Her millette gerçek ya da hayal ürünü kahramanlar var.İnanılır ya da inanılmaz.Bir Hıristiyan gelip bize Nasreddin Hoca doğru dürüst bir insan değildi.Öyle olsa eşşeğine tersten değil düzden binerdi diyor mu??? :f196:

  Adamlar yeni yılda kendilerine hediye getirdiğine inandıkları birinin sürpriz yapmak için bacadan ya da pencereden girmesinde bir sakınca bulmuyolar.