Kerbela Olayı özet

'Dini Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 25 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kerbela Olayı kısaca anlatım


  Kısaca Kerbela Olayı:

  Emevi Devletinin kurucusu Muaviyenin oğlu I. Yezidin halifeliğini ilan etmesi üzerine,Küfe şehri halkı buna karşı gelmiş ve Hz. Alinin oğlu Hüseyini halife yapmak üzere Kufeye çağırmışlardı.

  Yezidin halifeliğine karşı çıkan Hüseyin, akraba ve adamlarıyla birlikte Kufeye gitmek için Medineden hareket etti. Yezid,Kufe ve Basra valisi Ubeydullahı,Hüseyinle onu izleyenleri cezalandırmakla görevlendirdi. Ubeydullah da, Iraka doğru ilerleyen Hüseyinle beraberindekilerin üzerine Rey valisi atadığı Ömer bin Sadı gönderdi.

  Güçlerin denk olmadığını kestiren Hüseyin, beraberindekilere Medineye dönmeyi önerdi. Fakat onu izleyenler kararlıydılar.Dönmektense ölmeyi seçtiklerini, bildirdiler. Gene de ayrılanlar oldu ve Hüseyin yanında kalanlarla yola devam etti. Fırat kıyısında, Ninova yöresindeki Kerbelaya ulaştılar.

  Hüseyin ve beraberindekiler, burada Ömer bin Sadin 4000 kişilik ordusuyla karşılaştılar. Hz. Alinin oğlu Hüseyin, Ömer bin Sada Kafelilerin çağırışı üzerine geldiğini açıkladı. Ancak Köfeliler istemezse geri dönecekti. Ömer, Hüseyinin açıklamasını Ubeydullaha bildirdi. Ondan akıl danıştı.

  Yezidin yakın adamı Ubeydullah kararlıydı. Ömere, Hüseyin ve beraberindekilerin susuz kalmaları için ne yapmak gerekiyorsa yapılmasını buyurdu. Böylelikle, Hüseyinin kayıtsız şartsız teslim olmasını sağlamak amacındaydı. Ubeydullahın buyruğu,Ömer bin Sada 9 Muharrem günü ulaşmıştı.

  Ertesi gün, 10 Muharrem 780 tarihinde, Hüseyin konakladıkları çadırların arasına çukurlar kazdırdı. Beraberindekileri savaş düzenine soktu. Kadınlar ve çocuklarla helalleşti. Sonra atına binip Ömer bin Sadin saflarına doğru ilerledi. İyi niyetli,içtenlikle dolu konuşması hiçbir etki yapmadı. Ömer bin Sad,Ubeydullahtan korkuyordu. Böylece, teke tek çarpışma başladı.Teke tek çarpışmada Ömerin adamları çok kayıp verdiler. Durumu gören Ömer Bin Sad toplu saldırı emrini verdi. Sayıca azlık olan Hüseyin tarafı yiğitçe dayandıysa da, çok geçmeden birkaç kişi kaldı. En sonunda 33 mızrak ve 34 kılıç yarası alan Hüseyin de şehit düşmüştü.

  Hüseyinin tarafında 72,Ömerin ordusundan 88 kişi ölmüştü. Ömer bin Sadın adamları çadırlara saldırdılar. Yağmaya giriştiler. Kadınları tutsak aldılar.

  Olay büyük tepkiler yarattı. Asıl kışkırtıcı Yezid,bu olaydan sonra muhaliflerine karşı çok sert davrandı. Medineyi üç gün yağma ettirdi. Mekkeyi kuşattı ve mancınıkla taş yağdırdı. Bütün bunlardan dolayı İslam tarihinde çok kötü bir ün kazanmış oldu. O tarihten beri,şiiler 10 Muharrem günü Hüseyinin yasını tutar, zamanla silinmeyen acılarını açığa vururlar.
    2. Cevap: Kerbela Olayı özet

  özeti bu kadar uzunsa kendisi baya eder bu 4 sayfa tuttu diğeri maximum 8 yada9 sayfa
    3. Cevap: Kerbela Olayı özet

  Yalnız olayın 780 yılında yaşandığı yazıyor, BU ELİM OLAY 680 (kimi kaynaklara göre681) YILINDA YAŞANMIŞTIR.
    4. :f77: elinize saglık
    5. elinize saglık
   


Similar Threads: Kerbela Olayı
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Kerbela olayı miladi olarak hangi tarihte gerçekleşmiştir 25 Kasım 2011
Dini Bilgiler Kerbela olayının İslam Dünyasına etkileri 27 Kasım 2010
Dini Bilgiler kerbela şehitleri kimlerdir 25 Kasım 2011
Dini Bilgiler Muhammed Ali Kerbela İlahi Sözleri 28 Haziran 2011
Dini Bilgiler Abdurrahman Önül Kerbela İlahi Sözleri 25 Haziran 2011