Kerahat Vakti Namaz Kılınır mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Kerahat Vakti Namaz Kılınır mı?

  Kerâhat vakti denince güneşin doğuş, batış ve tam tepede olduğu vakitler akla gelmelidir. Bu vakitlerde ne kazaya kalmış farz namazları kılınır, ne vacip namazları, ne de cenaze namazları kılınır. Eğer ki bu vakitlerde nafile namazı kılınmış olsa bile rerahetle caiz olur ve namazın iadesi gerekmez. Ancak yinede kerahat vakitlerinde namaz kılmamaya dikkat etmek gerekir.

  Peki kerahat vakitleri ne zaman başlar ve ne zaman biter?  Aşağıdaki çizelgede kerahat vakitleri pembe renkle gösterilmiştir. Bu çizelgeye göre Güneş doğduktan sonraki 40-45 dakika ilk kerahat vaktidir. İkinci kerahat vakti öğlen vakti güneşin yükselip tam tepeye geldiği zaman dilimi bu da öğlen ezanının okunmasından önceki 40-45 dakikaya denk gelir. Son olarak üçüncü kerahat vakti ise Akşam ezanından önceki 40-45dakikadır. Güneşin sararmasından itibaren batış anına kadar olan vakittir.

  [​IMG]

  Kerahat vakitlerinde neden namaz kılınmaz?

  Bu üç vakit, ateşe tapanların ibadet zamanlarıdır. Onlara benzemekten kaçınmak, hak dine saygının gereğidir.

  Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi, güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa hem sünnetini hemde farzını beraber kaza eder.

  İkindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır.
   


Similar Threads: Kerahat Vakti
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Kerahat Vakti Uyumak Hadis 10 Nisan 2012
Sorularla İslamiyet kaza namazı kerahat vakti kılınırmı ? 1 Ocak 2012
Sorularla İslamiyet Kerahat vakti ne zamandır ? - Kerahat vaktinde uyumak. 18 Mayıs 2010
Sorularla İslamiyet Ramazanda ezan imsak vaktinde mi okunur 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Ramazan'da Sahur Vakti Ne Zaman Biter? 14 Temmuz 2014