Kepek Sorunu Nasıl Çözülür

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 20 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kepek Sorunu Çözümü
  Kepek Nasıl Giderilir?
  Saçtaki kepek sorunu nasıl çözülür?

  Bir kişinin tüm vücut yüzeyi devamlı olarak ölü hücrelerini atar. Cilt her yirmi dört günde bir yüzeyini yeniler. Kepek, kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal oranlarda kuruyarak atılması durumudur. Bu durum kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. Yaz aylarında azalır, kış aylarında azar.

  Normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci normal ve orantılıdır. Kepek sorunu olan bir kişide ise bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin tamamı ölmemiştir. Asıl ortaya çıkarılamayan da bu durumun nedenidir.

  Kepek Sorunu Nasıl Çözülür
  Sağlıklı saç parlar, parlak saç telleri ise güzel saçlar demektir. O halde güzel saçlar için sağlıklı da olmak gerekir. Saç sağlığı ise saç derisinden başlar. Saç derisinde meydana gelen sorunlar, saçlara yansır ve saç güzelliği tehlikeye girer.

  Saç derisinde kuruma olması ile birlikte saçlarda kepek oluşmaya başlar. Peki saçlardaki kepek sorunu tam olarak nedir ve neden oluşur?

  Sağlıklı bir saç derisine sahip olmak için öncelikle saçların bakımları ve hijyenine çok önem verilmesi gereklidir. Saç derisinde kepek oluşması, saç derisini pul pul dökülmesidir. Ve saç derisinde meydana gelen bu pul pul dökülmelerin nedeni de saç derisi kuruluğudur.

  Saçlardaki kepek sorununun önüne geçilmesi için yapılması gerekenler ise pek tabi saç derisinin nemli ve gerekli düzeyde korunması ile mümkündür.

  Saç derisini zararlı etkenlerden nasıl koruyabiliriz?
  Saç derisi için en zararlı olan aşırı sıcak su ile saç yıkanmasından meydana gelir. Aşırı sıcak su, hem genel sağlık için beynimizin bulunduğu bölgede sorun yaratır, hem de saçlar ve saç hücreleri için zarar vericidir.