Kepek Önleyici Şampuan

'Kişisel Bakım' forumunda ZeuS tarafından 17 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kepek Önleyici Şampuanlar,
  Kepeği önleyen şampuan,
  Kepek Önleyici Şampuanlar hakkında

  Kepek sorunu en yaygın saç sorunlarının başında geliyor.Saçların güzelliği ve parlaklığı kadar kepek olmaması da sağlığının işaretidir. Pek çok kimyasal barındıran kepek şampuanlarına tonlarca para dökmek yerine kepek önleyici ve giderici kürleri evde kendimiz hazırlayabiliriz. Bir dönem Neşenin Kepek sorunu reklamı ile kepek sorununun bir pazarlama aygıtı olarak kullanılmaya başlandığını ve kepeğin bir sorun olduğunun altının çizilmesiyle kepek şampuanlarının piyasaya çıkmaya başlamıştı.

  Eczanelerde satılan kepek odaklı şampuanlar dışında, piyasada yoğun olarak bulunan bilinmedik şampuanları da sıkça duymaktayız.
  Tabi kepek sorununu gidermede sadece şampuanlar kullanılmıyor, bazıları da doğal yöntemleri tercih ediyor. Kekik suyu gibi..
  Kolayca hazırlanan bu formüller doğal olmayan maddeleri kullanmamızı engelleyeceği gibi saçlarımız canlı ver bakımlı olacaktır.


  Kepek Şampuanını Evde Yapın

  Doğal Kepek Giderici

  Malzemeler: 1 fincan su
  1 fincan elma sirkesi

  Sirke ve su karıştırılarak kafa derisine iyice ovularak yedirilir. Daha sonra saç yıkanır. Etkili sonuç için haftada iki defa tekrarlanmalıdır.

  Kepek Önleyici Maske


  Malzemeler: 2 yemek kaşığı mısır unu
  2 yemek kaşığı üzüm çekirdeği
  1 yemek kaşığı elma sirkesi
  1 saç bonesi ya da plastik örtü

  Üzüm çekirdekleri havanda ya da bir robot yardımı ile dövülerek püre yapılır. Üzerine mısır unu ve sirke eklenir. Saçlar ılık su ile ıslatıldıktan sonra parmak uçları yardımı ile yapılan dairesel hareketlerle kafa derisinin her yerine yayılır. Başa bone ya da plastik örtü geçirilerek 1 saat boyunca bekletildikten sonra durulanır.