Kepek Nedenleri

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 15 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kepeğin Nedenleri
  Kepek Nedenleri Nelerdir?

  Kepek cilt hastalıklarının en sık rastalananlarındandır. Hastanemiz Cildiye bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılmaktadır.Kepeğin Latince adı Pityriasis capitistir. Bu durum aslında seboreik egzemanın inflamatuar olmayan hafif bir formudur.
  Normalde insan derisi kendini yenilediğinden deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altt aoluşan yeni hücreler tarafından atılır.

  Kepek Nedenleri Kepek problemi birçok insanda görülebilen bir durumdur.Hatta bebeklik döneminde bile konak dediğimiz şekilde başlar.Genel olarak kepek küçük tanelerdir fakat bunların ilerleyen dönemlerinde kalın halleri olabilmektedir.Yağlı saçlarda daha çok görülmektedir.

  Kepek herhangi bir yerden bulaşmayan bir mantar sonucu oluşmaktadır ve bu mantar yağlı ortamda daha fazla gelişmektedir.

  Her yaşta görülebilir fakat ergenlik dönemi yani genç yaşlarda daha yoğun olarak görülebilir.Stres gibi etkenlerde kepeki artırabilir.Kepek problemi genelde yaşlandıkça azalmaktadır fakat parkinson gibi hastalıklarda ters bir durum oluşabilmektedir.

  Aslında kepek herdaim bir dermatoloji uzmanına başvurulması gereken bir durumdur fakat kepek sizin hayat biçiminize göre önem kazanabilir.
  Mesela siyah giymeniz gereken bir işiniz varsa kepek sizin normal şartlara göre büyük sorun olabilir.Bunun haricinde kaşıntı olursa da bu sizin için sorun olabilir.
  Hafif kepek sorununuz varsa en azından bir şampuan tavsiyesi için dermatoloji uzmanına başvurulabilir

  Mantarın kepekte rolü olduğunu belirtmiştik.İçinde mantar ilacı bulunan ilaçlar dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Yine antimikrobiyel özellikleri olan şampuanlar,katranlı şampuanlar kullanılabilir.Bunlar bilinmeyen şekilde oluşan iltihabi reaksiyonu geriletici özelliği vardır.
  Yağlanmayı azaltıcı maddelerde bu şampuanlara konulmaktadır.Yağlanmayı azaltmak bakteri ortadan kaldırmak olduğu için kepek probleminide ortadan kaldırmaktadır.

  En önemli husus şampuanların devamlı kullanılması lazım ama bazı mantar içerenleri çok uzun süreli kullanılması önerilmemektedir,dönüşümlü kullanım tavsiye edilmektedir.
  Sık kullanılmasıda bazen iyi değildir mesela her gün kullanılmasıda kepeke yol açabilmektedir.Bu sıklığı doktorla konuşarak belirlemek en yararlı çözüm olacaktır.Ortalama haftada 3 kez yıkanması genelde uzmanlar tarafından hastalara söylenmektedir.

  Kepek şampuanları saçlarda kuruma saçın kalitesinde düşmeye neden olduğu için dönüşümlü kullanım yani haftanın 3 günü kepek şampuanını,kalan günlerde diğer şampuanları kullanmak her gün yıkanma ihtiyacı duyan insanlar için bir çözüm olarak sunulabilir.
   
Yükleniyor...