Kendinize Yeni Yıl Hediyesi

'Sosyal Konular' forumunda eftelya tarafından 30 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Yeni yılda kendinize mükemmel bir yeni yıl hediyesi vermek ister misiniz? Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Yeni yıl yeni dilekler, yeni umutlar, mutluluk ve huzur demektir.Kim istemez ki yeni bir yılda mutlu, huzurlu neşeli bir ruh haline sahip olmayı? Gelin bu yıl kendinize bir hediye verin..öncelikle sağlıklı beslenmeye başlayın 2012 yılında mutluluğunuz, neşen ve huzurunuz artsın.
  [​IMG]
  1. Güne mutlaka tebessüm ederek başlayalım. Sabah yüzümüzü yıkadıktan sonar aynanın karşısına geçip uzun uzun gözlerimizin içine bakıp, kendimizi ne kadar çok sevdiğimizi sesli olarak ifade edip, gülümseyelim.
  2. Yemek yemenin yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda duygusal bir eylem olduğunu hatırlayın. Yemek yemeden önce kendinize “Gerçekten aç mıyım? diye sorun.
  3. Gün içinde şimdide kalmaya fazlasıyla özen gösterelim. Geçmişi ve henüz yaşanmamız geleceği düşünmek bizi mutsuz ve huzursuz etmekten başka hiç bir işe yaramaz. Bu yüzden her anı dolu dolu yaşayıp hakkını verelim.
  4. Kendimiz dâhil, hiç kimseyi ve hiçbir olayı yargılamalayım. Her ne oluyorsa sevgiyle kabul edelim. Zira yargıladıkça, yargıladığımız olayların içinde buluruz kendimizi. (Evren yasalarından biri) Bu sık sık başımıza gelmiştir. Kendimizi sevgiye odaklayalım. Olanı olduğu gibi sevgiyle kabul edelim ki, aynı olayı tekrar yaşamayalım.
  5. Şükretmek çok güçlü bir egzersizdir. Gün içinde programlı olarak şükretmeye özen gösterelim.
  6. Yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat edelim. Sağlıksız beslenmenin depresyona ve mutsuzluğa yol açtığını unutmayalım. Her gün olmasa da, haftada birkaç kez, tam tahıllı gıdalar, muz, kuruyemiş (özellikle, badem ve ceviz) protein ağırlıklı – yumurta, peynir, süt, et veya tavuk eti - beslenmeye özen gösterelim. Mutluluğumuz için B vitamini almamız şart. Eğer vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gerekli B vitaminini günlük olarak alamıyorsak, B vitamini tabletleri bu görevi başarıyla yerine getirecektir.
  7. Gün içinde, yarım saatte olsa rutinden çıkıp, bize keyif veren şeyler yapmaya özen gösterelim. Bu motive edici bir kitap veya makale okumak olabilir, keyifli bir müzik dinlemek olabilir, dans etmek olabilir, hatta size mutluluk veren bir hayal bile olabilir.
  8. Sağlımıza özen gösterelim, her gün düzenli olarak yarım saatte olsa yürüyelim. İmkânımız varsa spor yapalım. Derin nefesler alıp, kanımızdaki oksijen miktarını artırmaya gayret edelim.
  9. Bazen her şeye rağmen, ne yaparsak yapalım mutsuz da olabiliriz, çünkü yaşadığımız dünyada dualite var. Bırakın o zaman, mutsuzluğunuzu da yaşayın bir süre, onu gözlemleyin ve “evet şu anda ben mutsuzum bunu görüyorum, ancak bir süre sonra geçecek diyin. Mutsuzluğunuzu içselleştirmeyin.
  2012 yılının tüm dünyaya mutluluk, huzur ve sevinç getirmesini diler, yeni yılda her şey gönlünüzce olsun.
  Nice Nice Yıllara!

  milliyet