kendini temizleyen perde

'Haberler' forumunda şeker2 tarafından 21 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kendini temizleyen perde yoğun ilgi görüyor

  Elvin Tekstil'in ürettiği ve kendi kendini temizleyen, mikrop barındırmayan, koku gideren ve UV ışınlarını engelleyen perde “Green Guard”ın, özellikle yurt dışından büyük ilgi gördüğü bildirildi.

  Elvin Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Canan Sönmez Canik, Orta Doğu Teknik Üniversitesi işbirliği ve TÜBİTAK katkılarıyla geliştirilen perdenin, dünyada ilk defa nano teknolojiyi kullanılarak üretildiğini vurgulayarak, perdenin çay, yağ, şarap gibi organik lekeleri zaman içinde kendi kendine yok ettiğini söyledi.

  “Yeşil koruma” anlamına gelen “Green Guard”ın, UV ışınlarını engelleme, mikrop barındırmama, kendi kendini temizleme, asılı olduğu mekanı kötü kokulardan arındırma gibi birçok işleve sahip olduğunu kaydeden Canik, bu özelliklerin, ürünün katma değerini artırma açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

  Canik, “Green Guard”ın, dünyanın geleceğiyle ilgili önemli bir çalışma olduğunu ve tekstil sektöründe dünyada bir ilk olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
  “Susuzluğun insanoğlunu tehdit ettiği bir dönemde, ürüne katma değer sağlayacak özellikler geliştirirken, bu tehdidi göz ardı edemezdik. Küresel ısınma neticesinde gelecek nesilleri büyük tehlikeler bekliyor. Buna bir çözüm bulmak amacıyla yola çıktık ve Green Guard'ı ürettik. Perdemiz, küresel ısınmada su kıtlığı da düşünülürse kullanım suyu ihtiyacını azalttığı için son derece çevreci bir ürün.”

  GÜNEŞ IŞIĞI, LEKELERİ YOK EDİYOR

  Canan Sönmez Canik, “Green Guard”ın, güneş ışığından yani ev ortamındaki ışıktan yararlandığını belirterek, “Mesela, Green Guard yağ lekesi oldu. Bu leke, güneş ışığı gördüğü sürece kendi kendine yok oluyor. Perdeyi yıkamanıza gerek kalmıyor. Böylelikle dünyayı tehdit eden susuzluğa karşı bir nevi önlem almış oluyoruz” diye konuştu.

  YURT DIŞINDAN YOĞUN İLGİ

  Ürünün, yurt dışından yoğun ilgi gördüğünü dile getiren Canik, şöyle devam etti:
  “Konuyla ilgili inanılmaz taleple karşı karşıyayız. Bu, çok sevindirici bir gelişme. Ürünümüzü bütçemiz elverdiğince dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Çok da ilgi görmeye başladı. Ürünümüzü en son Belçika Decosit Fuarında tanıttık. Bu ürünümüzle, Elvin Tekstil olarak fuarda başarılı 3 şirketin içine girdik ve bununla ilgili olarak bir belgeyle ödüllendirildik. Kısa bir süre önce de Avustralya'dan ürünle ilgilenilen bir e-posta aldım. Uluslararası ev tekstil dergilerinde ürünü öğrenen kişiler bize ulaşıyor. Sadece ülkemiz için değil, dünya için de çok önemli bir buluş olan ürünümüz, yoğun ilgi görmeye başladı. Dünyanın bir ucundan bile talep alıyoruz.”

  “OTOMOTİVDE DENENİYOR”

  Canik, teknolojinin çok hızlı geliştiği bu dönemde, hangi sektörde olursa olsun ürünün daha işe yarar hale getirilmesi gerektiğini anlatarak, ürünle ilgili deney ve testlerin devam ettiğini söyledi.

  Ar-Ge departmanında ürünün dağarcığın genişletmek adına çalışmaların sürdüğünü belirten Canik, şunları söyledi:
  “Mesela otomotiv koltukları ve tavanları için bu ürünü geliştirebilir miyiz diye çalışıyoruz. Çünkü arabalarda sigara içiliyor ve kir oluyor. Otomobilin içinde kullanılan tekstil ürününün ortamdaki kiri kendi kendi temizlemesi için testler gerçekleştiriliyor, bir takım çalışmalar yapılıyor. Ama henüz sonuçlanmış değil, şu ana kadar gelişen somut bir şey yok. Tekstil sektöründeki bir çok ürüne bunu uygulama şansı elde edersek, dünyanın geleceği için bir fayda sağlamış oluruz.”

  HER ŞEYİYLE YERLİ BİR BULUŞ

  Canik, “Green Guard”ın, ilk defa hammaddesi başta olmak üzere her şeyiyle yerli bir buluş olduğuna dikkati çekerek, “Üretim için bir takım hammaddeleri ithal etmenize gerek yok. Böylelikle de tüm kazanç, ülkenin oluyor. Bir dünya markası olmayı hedefliyoruz. Dünya genelinde 'Made in Turkey' yazılı ürünlerin sayısını artırmak istiyoruz” dedi.
  Ekonomik kriz ile baş etmenin tek yolunun özgün ve farklı tasarımlarla nano teknolojik akıllı tekstiller olacağı bilinciyle hareket ettiklerini anlatan Canik, bu nedenle firmaların Ar-Ge'ye çok ciddi yatırımlar yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

    2. Cevap: kendini temizleyen perde

  iyide bizim perdelerde çay,yağ,şarap lekelerinden ziyade kalorifer isi ve sigara kokusu oluyor. Bunlarıda temizleyip bembeyaz yapıyor mu aceba bu perdeler.

  Evleri boya badana yaptırırkende nano teknolojisi bu ışık görünce kendi kendini temizler demişlerdi. Ama benim kalorifer isi ateş tutmuşda izi var gibi duvarda sırıtıyo. Bu perdelerde o hesaba dönmez inşallah
    3. Cevap: kendini temizleyen perde

  ben anlamam perde işinde ama yine de güzel paylaşım :f196:
    4. Cevap: kendini temizleyen perde

  Kendi kendini ütüleyen ve asanını beklerken kendini temizleyen perde çıkmış:))
  Teşekkürler şekercim:f40:
    5. Cevap: kendini temizleyen perde

  Hiç olurmu öyle şöyle perdeyi şakır şakır suda yakayacaksın astığın zaman evin içi misss gibi yumuşatıcı kokacak :f106:
    6. Cevap: kendini temizleyen perde

  demekki oluyormuş Blue bende çok şaşırdım ama artık çok şaşırmamak gerek alıştık yeniliklere
    7. Cevap: kendini temizleyen perde

  Bluueeeemmmmmmm nasıl oluyo o dediğin yarın bi ara uğrasana :f132:
  yav perde yıkamak demeyin bana o konuda az hastalık derecesindeyim ben yarım günde bir perde yıkıyorum bir günde iki perde yani düşünün halimi tam benlikmiş bu perdeler :f106:
    8. Cevap: kendini temizleyen perde

  Aynen katılıyorum Wishime hele doğal gaz isi insanı bezdiriyor artık onlara faydası varsa hemen alırım...Nefret ediyorum perde asmaktan :f196:az yıkanırsa az asılır:)
    9. Cevap: kendini temizleyen perde

  Valla güzel bir şeye benziyor ama bana bi faydası yok..:f106: