Kendimizi neden gıdıklayamayız

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ZeuS tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kendi kendimizi gıdıklamak
  Kendimizi neden gıdıklayamıyoruz hiç düşündünüz mü?

  [​IMG]

  Gıdıklanma konusunda duyarlı hastaları muayene ederken doktorlar hastanın elini kendi elleri üzerine yerleştirerek gıdıklanma hissine engel olurlar. Peki bu nasıl olmaktadır? Çünkü gıdıklanmaya ne kadar duyarlı olursanız olun, kendinizi gıdıklayamazsınız.

  Bunun sebebi beynimizin etrafımızda olan bitenleri takip ederken pek çok hissimiz arasında en önemli olanları hissetmeye programlanmış olmasıdır. Mesela oturduğunuz sandalyeyi veya ayağımıza giydiğimiz çorabı özellikle onları düşünmediğimiz sürece hissetmeyiz ama omzumuza dokunan bir el hemen bizi irkiltecektir.

  Beynin bu hisleri ayırt etme fonksiyonunu sürdürebilmesi için bizim temasımızı başkalarının temasından ayırt etmeye yarayan bir sinyal üretmesi gerekmektedir. Bu fonksiyonu gerçekleştiren ise beyinciktir. Yaklaşık 110 gram ağırlığındaki bu organ, kendi eylemlerimizin yaratacağı hisleri tayin eden yerdir. Beklenen veya beklenmeyen reaksiyonları ayırt etme işi beyinciğe aittir.

  Beyincikten gelen sinyallere göre, beyin bu hissin önemli olup olmadığına karar verir. Gıdıklanma hissi abartılmış bir refleks olmakla birlikte, eğer size dokunan gene size ait bir organsa, beyin bu gıdıklanmanıza değil, dokunduğunuz organdan (mesela elinizden) gelen hislere öncelik verecektir.
  alıntı
    2. Cevap: Kendimizi neden gıdıklayamayız

  Hmmm.. Garİb bİ Şey
    3. Cevap: Kendimizi neden gıdıklayamayız

  Gıdıklanmaya hassas biri olarak :f40: iyiki kendimden gıdıklanmıyorum :)
    4. Cevap: Kendimizi neden gıdıklayamayız

  Beyin sonsuz bir evren gibi ve insan ne kadar çözmeye çalışırsa çalışsın daha ötesi ortaya çıkıyor...