Kemik Kanseri Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. kemik kanseri belirtileri, kemik kanseri tedavisi, kemik kanseri hakkında bilgiler..


  Kemik Kanseri Nedir

  Kemikte başlayan tümörler çok nadirdir. Şayet kanserli ise, habis hücreler çoğu zaman vücudun başka bir yerindeki kanserden gelmişlerdir.Yani metastaz yapmıştır. Bunun istisnaları ilikte başlayan multipl meyelom ve osteosarkomdur.

  Kemik Kanseri Belirtileri
  Kemiğin yüzeyinde sert bir şişlik,
  Bu şişlikle birlikte ağrı,
  Kemik kırılmaları.

  Osteosarkom birinci kemik kanserleri arasında en yaygın olanıdır. Bunların her ikisi de metastaz şeklindeki kemik kanserlerinden çok daha az görülür. Daha büyük sıklıkla, kemik tümörleri selimdir.

  Kemik Kanseri Teşhis
  Röntgen yararlı olabilir, ancak kesin teşhis koymaya yetmeyebilir. Tümörün habis olup olmadığını anlamak için, laboratuvarda incelemek üzere küçük bir doku örneğinin alındığı kemik biyopsisi yapılabilir.
  Selim tümörler nadir olarak sağlığı tehlikeye atar. Eğer tümör habis ya da vücudun başka bir bölgesinden yayılmış ise yaşamı tehdit edebilir.

  Kemik Kanseri Tedavi
  Selim tümörlerin nadir olarak ameliyatla çıkartılması gerekir. Osteosarkom gibi bir kemik kanseri ameliyatla çıkartılır ve kanser ilaçları verilir. Bazen, kanser dokusu alınırken kol ya da bacak korunur ve daha sonra onarılır. Bu işlemi bir rehabilitasyon programı izler.
  Alıntı ​