Kemal Sunal Hayatı Aldığı Ödüller ve Eserleri

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 7 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu 1. Kemal Sunal


  Doğum 11 Kasım 1944-İstanbul
  Ölüm 3 Temmuz 2000-İstanbul
  Meslek Sinema ve tiyatro oyuncusu

  Kemal Sunal, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, yazar. Türk sinemasına özellikle komedi alanında oynadığı rollerle yeni bir hava getirir. Oynadığı filmlerde genellikle saf ve iyi niyetli karakterleri canlandırdı. Filmlerinin geniş kitleler tarafından kabul görmesini ve hala etkisinin devam etmesini kendi yazmış olduğu bilimsel yüksek lisans tezinde sosyolojik olarak ele aldı. Oyunculuk kariyeri boyunca 82 filmde rol alan Kemal Sunal, 1972 yapımı ''Tatlı Dillim'' filmi, oyunculuk kariyerinde ilk rol aldığı film, 1999 yapımı ''Propaganda'' ise rol aldığı son sinema filmidir. 3 Temmuz 2000 tarihinde, Necati karakterini canlandıracağı; Balalayka (film) isimli filmin çekimlerine gitmek üzere bindiği uçağın kalkışından önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ölümünün ardından Kemal Sunal ismi, onun anısına birçok kurum ve kuruluşa verildi.

  HAYATI
  11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ali Kemal Sunal, aslen Malatya’lıdır. Annesi Saime Hanım babasıysa Mustafa Bey’in üç erkek çocuğunun en büyük olanıdır. Kendinden ufak Cengiz ve Cemil adında iki erkek kardeşi daha bulunmaktadır.

  Eğitim yaşamına Mimar Sinan İlkokulunda başlar ve Vefa Lisesi’nden mezun olur. Dar gelirli bir ailede büyüyen Sunal, yaramaz ama mutlu bir çocukluk dönemi geçirir. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde üniversite eğitimine başlayan Sunal, 12 Eylül döneminde okulunu yarıda bırakmak zorunda kaldı. Lise son sınıfta Felsefe hocasının Müşfik Kenter ile kendisini tanıştırması ile sanat ve sinema hayatına başlayan Sunal, ''Zoraki Takip'' tiyatro oyunu ile ilk adımını da attı. Bir yıl kadar Kenter Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra, Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çalıştı. 1973 senesinde de Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı ''Tatlı Dillim'' filmi ile sinema hayatına giriş yaptı. Bunun akabinde yoğun kadrolu filmlerde küçük roller ile ilerleyen Sunal, ard arda aldığı sinema rolleri ile kısa sürede mesleğindeki basamakları hızla tırmanmaya başladı. 1974 yılında bir evlilik yapan Sunal'ın isimleri Ali ve Ezo olan biri kız, bir de erkek çocuğu dünyaya geldi. Filmlerinde sergilediği başarıyı evliliğinde de sergileyen Sunal, mutlu bir hayat geçirdi.

  Yeşilçam sinemasının en başarılı komedyenlerinden biri olan Kemal Sunal, 1976 senesinde rol aldığı ''Kapıcılar Kralı'' filminde sergilediği başarısı ile 1977 senesinde Antalya Film Festivali'nde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Oynadığı tüm rollerin hakkını veren Sunal, Yeşilçam sinemasının komedi dalında en iyilerinden biri oldu. Sinema filmlerinde ''Şaban'' tiplemesiyle adından sık bir şekilde bahsettiren ''Hababam Sınıfı'' serisi ile günümüzde de adından söz ettirmeyi başarmıştır. 1990 senesinden sonra, çevirdiği filmler televizyonlarda kesintisiz şekilde yayınlanmaya başlamış olsa da bu yayınlardan hiçbir parasal kazanç sağlamadı. 12 Eylül döneminde yarıda bıraktığı üniversitesine devam eden Sunal, okulunu da 1995 senesinde bitirerek diplomasını aldı. Bundan sonra Yüksek Lisan yapan Sunal, Yüksek Lisans süresince tez şeklinde hazırladığı ''Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü'' adlı tezini de kitaplaştırarak sevenlerine sundu. Yüksek Lisans tezinde, kendi filmlerinin izleyiciye yansıttıklarının sosyolojik incelemesini yaparak bu alandı bilimsel bir çalışaya imza attı.

  Kemal Sunal yüzü ve bedensel yapısıya komedyen ''Femandel’e'' benzetilirdi. Hayatı süresince tiyatro oyunları dahil edilmeden toplamda 82 sinema filminde oynayan Kemal Sunal, son filmi Balalayka’nın çekimleri dolayısıyla Trabzon a giderken kalp krizi geçirmesi sonucu 3 Temmuz 2000'de, 56 yaşında hayatını kaybetti.

  ALDIĞI ÖDÜLLER VE ESERLERİ
  1977: 14. Antalya Film Festivali, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Kapıcılar Kralı

  1988: 35. Antalya Film Festivali, Yaşam Boyun Onur Ödülü, Kapıcılar Kralı

  1989: 2. Ankara Film Festivali, En iyi Erkek Oyuncu Ödülü, Düttürü Dünya

  Eserleri

  Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü, Sel Yayınları, İstanbul, 1998

  Kemal Sunal Güldürüsü, Om Yayınevi, İstanbul, 2001