Kemal Merkit Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 7 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kemal Merkit Biyografisi
  Kemal Merkit Hayatı

  Mustafa Kemal Merkit 7 Haziran 1960, İstanbul doğumlu Türk motosiklet yarışçısıdır. Çöl Kaplanı lakabına sahip olan Kemal Merkit, Türkiye'de yetişen en önemli motokros ve enduro motosiklet yarışçılarından biridir.

  İstanbulda başlamış oluğu ilk orta öğrenimini tamamladıktan sonra Avusturya Lisesini bitirerek ve Üniversite eğitimi için Viyanada işletme alanında lisans eğitimi aldı. Babasının elektronik ve gemi inşa mühendisi olmasından dolayı, evlerinde bulunan atölye sayesinde mekaniğe ilgi duymaya başladı. Daha sonra ki yıllarda başlayan motosiklet sevdasını ailesinin de desteği ile profesyonelliğe taşıdı.

  Elinden geldiğince dünya genelinde düzenlenen birçok farklı branşta motosiklet yarışlarına katıldı. 2002 yılında Dakar Rallisi'nde motosiklet kategorisinde yarışan ilk Türk pilot oldu. 9 kez Dakar Rallisine katılarak ve 6 kez bitirme başarısını gösterdi. 2010 Dakar Rallisi'n de servis desteği olmadan yarışanlar" kategorisinde birinci oldu, 2011 yılında aynı klasmanda ikinci oldu. 2012 yılında ise mekanik sorunlarla yarış dışı kaldı. Ayrıca Kemal Merkit Dakar Rallisine en çok katılan Türk ve bitiren ilk Türk motorcu unvanlarına sahip oldu.

  Kemal Merkit 7 Eylül 2012 günü Transanatolia Rally Raid parkurunda bir başka yarışçının arkadan çarpması sonucu hayatını kaybetti.

  [​IMG]