kelebeklerin yaşam döngüsü nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 12 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. kelebeklerin hayat döngüsü kısaca

  ilk yumurtadan çıkar yumurtadan çıktıktan sonra ilk tırtıldır. tırtıl kendine bir pupa yapar pupadan bir kaç gün kalır .
  pupa açılır ve içinden güzelbir kelebek çıkar.
  Tırtıldan kelebeğe başkalaşım
  Bir kelebeğin (ve aynı şekilde bir güvenin) yaşam döngüsü birbirinden çok farklı görünen formların bir kelebeği oluşturması ile sonuçlanan bir seri olağanüstü dönüşümüdür. Doğada çok çeşitli olağanüstü ve büyüleyici oluşumlar vardır. Bir yumurtanın bir kelebeğe başkalaşımı da bu harikalardan biridir.
  Hikaye iki kelebeğin çiftleşmesi ile başlar. Bu süreç dişinin yumurtalarının döllenmesini sağlar. Doğadaki diğer bir çok türde olduğu gibi gerçek çiftleşmenin öncesinde bir kur yapma evresi vardır. Bazı kelebekler helezon çizerek uçar bazen dişi kanatları ile belli bir konumda yatar. Herhangi bir kur yapma hareketi (insanlarda olduğu gibi) olası eşin uygunluğunu keşfetmek amacı ile yapılır. Bu sürecin bir parçası dişinin önceden döllenip döllenmediğini anlamaya yöneliktir. Dişi uygun olmadığını göstermek amacıyla bir feromon (kimyasal bir madde) salgılar yada alışılagelmiş çiftleşme hareketlerini tekrarlamaz. Dişi ve erkek uygun olduklarını anladıklarında çiftleşme başlar. Kelebekler bir süre için eşleşmiş konumlarını korurlar. Bazen kısa bir süre bazen de daha uzun bir süre için bir arada kalırlar. Çiftleşme sırasında ikilinin beraber uçması alışılmadık bir durum değildir. Çiftleşme gerçekleştiğinde dişinin yumurtalarının döllenmesi ile sonuçlanan bir süreç gerçekleşir. Ardından dişi yumurta bırakmaya hazır hale gelir.
   
 2. ilk yumurtadan çıkar yumurtadan çıktıktan sonra ilk tırtıldır. tırtıl kendine bir pupa yapar pupadan bir kaç gn kalr .

  pupa açılır ve içinden güzelbir kelebek çıkar