Kelebek yüzme stili

'Spor Gündemi' forumunda ZeuS tarafından 21 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kelebek yüzme teknikleri


  Kelebek tarz yüzmede 1930′lu yıllardan başlayarak çeşitli gelişmeler oluşmaya başladı. Sadece kulaç atmaya dayalı yüzmeden nefes kontrollü kulaç atma stiline yavaş yavaş geçildiği görüldü. Bazıları bunu suyun yüzeyinde yaparken bazıları da suya dalma aşamasında yapmayı tercih ediyordu.

  Kelebek serbest yüzen yüzücüler yunus vuruşunu yaptıklarında daha da hızlandıklarını anladılar. Yunus vuruşu o tarihlerde serbest yüzme kurallarına da uygundu. Çünkü her iki ayak tıpkı anda tıpkı düzlemde hareket ediyordu. Yunus vuruşu (dolfin) ile kelebek yüzme o kadar hızlandı ki yeni bir kategori oluştu (1955). Kelebeğin mucidi olarak yüzücü jack sieg ve antrenör david armbruster olarak bilinir.

  Kol Çeşitleri

  Kelebek stilde kol çekişleri şu safhalardan oluşur.

  1) Dışa süpürme,
  2) İçe süpürme,
  3) Yukarıya süpürme,
  4) Geriye alış, gevşeme, dinlenme.

  Dışa süpürme

  Kol hareketinin bu ilk aşamasında eller omuz genişliğinde veya bir miktar daha geniş olarak avuç içi bir miktar dışa gelecek biçimde suya girer. Ellerin suyu kolay yarması için ilk olarak kenarlarının suya dik olarak girmesi gerekir. Daha sonra öne ve dışa doğru omuz genişliği aralığı sağlanana kadar eller açılır. Eller omuz genişliğinde açıldığında vücut ileri doğru atılmaya hazır konuma gelmesi gerekir. Bu konumda kollar yaklaşık 30-40 derecelik bir açı altındadır.

  sonraki aşama olan içe süpürme hareketi için hazır taktirde bulunmaladır. dolfin hareketi dışa süpürme hareketini kolaylaştırmakta, ona yardımcı olmaktadır. Bu iki hareketin uyumlu olması halinde meydana gelen dalgalanma yüzücülerin kol hareketlerini daha kolay ve daha kuvvetli yapabilmesine olanak sağlamaktadır.

  Kollar suya girdiğinde dirseklerden başlayarak bir miktar gevşek tutulursa kollar daha kolay yön değiştirme özelliğine sahip olur. Kollar suya girdikten sonra dirseklerden başlayarak ileriye doğru uzatılırsa meydana gelen ivme nedeniyle toparlanmadaki hız kaybı daha az olmaktadır. Toparlanma hareketinde dirseklerin gevşek tutulması yüzücülere öneri edilmektedir. Kolların suya girdikten sonra ileriye uzatılması daha sonrası içerisinde daha az efor sarfedilrnesini gerektirdiğinden tercih edilmektedir.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Nis 2013
 2. Cevap: Kelebek yüzme stili

  Hiç sevmem bu stili. 3 kulaç 1 nefes stili tercihim :f40: