kekik yağının faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 12 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. kekik yağının faydaları
  kekik yağının faydaları ve kullanımı
  kekik yağının yaraları  Kekik Yağı faydaları
  Kekik ve kekik yağı Akciğerlerimiz ve bronşlar için çok faydalıdır. Göğsümüzü yumuşatıp kolay nefes solunum yapmamızı sağlar. Bronşit rahatsızlığına iyi gelir. Öksürük problemi var ise bunu keser.
  Mide ağrısını dindirir, mideyi üşüttüğümüzde yaşanan problemler ile bağırsaklarımızın çalışmasını düzenleyicidir Kekik ve kekik yağı.
  Kekik ve kekik yağı sinirlerimizi yatıştırarak, vücudumuza sakinlik verme yönünden de oldukça faydalıdır.
  Bayanların adet kanamasını düzenler, bu dönemde yaşanan ağrıların şiddetini düşürür Kekik ve kekik yağı.
  Kekik ve kekik yağı Ağız içerisinde oluşan yaraların iyileşmesinde de önemli bir faktördür. Kekiğin suyu ile yapılan gargaralar bu yaraları tedavi eder.
  Alkol bağımlılığı olan kişileri de Kekik ve kekik yağı tedavi amaçlı kullanılır.
  Zayıf olan, çelimsiz ve güçsüz çocuklarda Kekik banyosuyla tedavi edilebilir.

  KEKİK YAĞI MUCİZESİ

  Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Özoğul, laboratuvarda karabaş, lavanta, ardıç, kekik, adaçayı, biberiye ve defne bitkilerinden elde edilen aromatik yağların antimikrobiyal etkisini ayrıntılı olarak araştırdı.


  Yapılan incelemede Origanum Onites türü kekik bitkisinden elde edilen aromatik yağda bakterileri yok edici özellikte yüzde 67.12 oranında Carvacrol ile yüzde 8.96 oranında P-Cymene maddesi bulundu.


  Yine aynı araştırmada Origanum Onites türü kekikten elde edilen yağın, Klebsiella pneumoniae ATCC700603 ve boğaz enfeksiyonuna neden olan Staphylococcus aureus ATCC29213 adlı bakterilerinin üremesine karşı antimikrobiyal etkisinin bulunduğu belirlendi.


  ''Temizlikte doğal maddeler kullanılmalı''


  'Origanum Onites' türü kekikten elde edilen uçucu yağın insanlarda oral yolla denenmesini isteyen Doç. Dr. Fatih Özoğul, şunları söyledi: "Enfeksiyona neden olan bu bakterilerin eliminasyonu için bilim adamları duyarlı olmalı. Alınacak sonuçların olumlu olması durumunda özellikle hastane gibi yerlerde bu bakterinin yol açtığı ölümlerin önüne geçilebilir.


  Özellikle Akdeniz Bölgesinde kolaylıkla bulunabilen kekikten elde edilen yağ temizlik maddelerinin içerisinde de kullanabilir. Böylelikle tamamen doğal temizlik ürünleri elde edilecek ve maliyetler azalacaktır. Her şeyden önce temizlik maddelerinin içerisindeki alkol maddesi yerine tamamen doğal maddeler kullanılarak doğaya katkıda bulunabilecek."