Kekiğin Faydaları Nelerdir

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]    Kekik hakkında yapılan araştırmalar kekiğin antimikrobiyal etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir.Kekik latince Thymus Vulgaris olarak bilinir. Ülkemizde yetişen kekik türleri arasında Origanum, Thymus, Thymbra, Saturaje, Sideritis ve Salvia gibi çeşitler bulunmaktadır.

    Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.Bağırsak parazitlerinin tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılır. Kandida dahil birçok mantar türünde güçlü bir inhibitördür. Ayak ve tırnak mantarları tedavisinde etkinliği gözlemlenmiştir.Yapılan çalışmalarda balgamlı öksürük, akut bronşit tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.Salmonella ve E. coli dahil bir çok bakteriye karşı önleyici özelliğiyle iyi bir antibakteriyeldir.

    Kekik bitkisinin kendine özgü kokusu içeriğinde bulunan timol ve karkavol dan ileri gelir. Doğal antibiyotik niteliğine sahip timol bazı tıbbi ilaçların içeriğinde de yer almaktadır.Taze veya kurutulmuş bitkiden ayrılan yaprak ve çiçekler ve bunlardan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır.
     


Similar Threads: Kekiğin Faydaları
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Bitkisel Çayın Faydalarını biliyor musunuz? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Isırgan Otunun Mucizevi Faydaları Nelerdir 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Siyah Üzümün Faydaları Neler? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Chia tohumu nedir faydaları 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Kabak Çekirdeğinin Faydaları 18 Mayıs 2016