Keçi Sütünün Faydası

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 25 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


  1. Keçi Sütünün Faydası Nedir    İnek, koyun ve manda sütleri arasında anne sütüne bileşim özellikleri açısından en yakın sütün, keçi sütü olduğunu biliyormuydunuz.Ayrıca keçi sütü ana proteini olan kazein oranının inek sütüne oranla daha düşük olması ve daha küçük partiküler yapıya sahip olması keçi sütünün sindirilebilme kabiliyetini arttırıyor.

    100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligramdır. Keçi sütündeki bakteri miktarı ve yağ oranı diğer hayvanlardan daha azdır. Laktoz oranı bakımından yüksek proteinlerine sahip olması nedeniyle keçi sütü değerli besin ögelerini içeriyor. Yeni doğan bebekler, anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini en iyi keçi sütünden alınabilir...

    Kanser tedavisinde, astım, alerji ve öksürük gibi hastalıklarda keçi sütünün çok faydası bulunuyor. Egzama gibi hastalıkların tedavisinde keçi sütü kullanılıyor.Uzmanlara göre egzama sıkıntısı çeken herkes, süt ve süt ürünlerinden uzak durmalı, inek sütü yerine keçi sütü ve soya sütü tercih etmelidir, görüşündedirler.

    Ayrıca Keçi Sütü Ellerde, yüzde veya cinsel organlarda oluşan egzamalar genellikle alerjik tepkilerden kaynaklanır; örneğin bebeklerde sıklıkla görüldüğü gibi, inek sütü bu alerjik tepkilere yol açabilir.