Keban Barajı hangi nehir üzerindedir?

'Ders notları' forumunda Elfida tarafından 24 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Keban Barajı hangi nehir üzerindedir?

  Elazığ kentimizin Keban ilçesi sınırları içerisinde bulunan Keban Barajı, Fırat Nehri üzerinde yer almaktadır.

  Elazığ’ın 45 km kuzeybatısında, Malatya’nın 65 km kuzeydoğusunda, Fırat Nehrinin Karasu ile Murat kollarının birleştiği noktadan 10 km aşağıda yer alan barajkeban barajı
  Barajın yapımına 1963’te başlanmış, 1975’te baraj, ilk dört türbin-jeneratör ünitesiyle işletmeye açılmıştır. 1981 yılında beşinci ve 1983 yılında da altıncı, yedinci ve sekizinci üniteleri devreye girerek aynı yıl tam kapasiteyle çalışmaya başlamıştır. Barajın kapasitesi 1340 MW, 6 milyar kwh/yıl olarak planlanmıştır. Üretilen enerji, Türkiye’yi saran ve birbirine bağlı oluşu sebebiyle "enterkonnekte sistem" adını alan enerji nakil hatlarıyla bütün ülkeye yayılmaktadır. Seydişehir Alüminyum, Gülman Ferro-Krom, Divriği DemirÇelik, Maden, Bakır ve Süper Fosfat, Ergani Bakır Tesisleri için gerekli enerjinin temini Keban’la tamamlanmıştır.
  Baraj inşaatı sırasında, yeraltının karstik yapısı neticesi meydana gelen boşlukları çimentoyla doldurmak icab ettiğinden, pekçok masraf ortaya çıkmıştır. Zemin, boşluklu kireç taşlarından ibarettir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Tem 2014