Kazdağları Alev Alev

'Haberler' forumunda karakız tarafından 27 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Balıkesir'in Kazdağları'ndaki iki ayrı mevkide çıkan orman yangınları büyüyor...

  Balıkesir'in Kazdağları'ndaki iki ayrı mevkide çıkan orman yangınları saatler geçtikçe daha da büyürken, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan yangın mahalline giderek söndürme çalışmalarına katıldı.

  Balıkesir’in Kazdağları'ndaki iki ayrı mevkide orman yangını çıktı. Kaz Dağları eteklerinde akşam saatlerinde başlayan yangınlar, rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor.

  Edinilen bilgilere göre, Kazdağları’ndaki ilk yangın henüz belirlenemeyen bir nedenle Zeytinli beldesine bağlı Mehmetalan Köyü mevkiindeki Kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda çıktı. Zaman zaman yön değiştiren şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangını söndürmek için çalışma başlatılırken, Zeytinli beldesinin Pınarbaşı köyü mevkiinde de başka bir yangın başladı.

  Çevre il, ilçe ve beldelerin belediye itfaiye ekipleri ile Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki yaklaşık 50 arazöz ile iş makineleri yangın mahalline ulaştırıldı. Mehmetalan köyü mevkiindeki yangını söndürmeye çalışan söndürme ekiplerinin bir kısmı, orman yolunu kullanarak Pınarbaşı mevkiindeki yangına gitmek istedi. Söndürme ekipleriyle birlikte köylüler ve basın mensupları, alevlere yakın bir alanda mahsur kaldı.

  Alevlerin yanlarına kadar yaklaştığını fark eden görevliler ve jandarma ekipleri, dağ yolunu trafiğe açtı ve can kaybı yaşanmadan mağdurlar kurtuldu.

  Söndürme çalışmalarını, oluşturulan yangın kontrol merkezlerinden takip eden Vali Yılmaz Arslan, her iki yangına da karadan müdahalenin en üst düzeyde yürütüldüğünü, alevlerin en kısa sürede söndürülmesi için büyük çaba sarf edildiğini söyledi.

  Kazdağları eteklerinde akşam saatlerinde başlayan yangınlar, rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor ve saatler geçtikçe daha da büyüyerek bölgeyi tehdit ediyor.

  Bu arada bölgede bulunan Pınarbaşı köyü yangın tehditi ile boşaltılmaya başlandı.


  DAĞDA YANGINI GÖRENLER İTFAİYELERİ ARADI

  Ayrıca, Kazdağları'ndaki yamaçlardan ufak görünen alevleri evlerinden gören bölge halkı, Edremit, Akçay, Zeytinli, Kadıköy, Güre ve Altınoluk belediyelerinin itfaiyelerine telefon ederek, yangın ihbarlarında bulunmaya başladı. İtfaiye müdürlüklerinin telefonları, saatlerce kilitlendi. Vali Arslan ve diğer tüm yetkililerin olay yerinde bulunduğu yangınlarla mücadeleye devam ediliyor.
   


Similar Threads: Kazdağları Alev
Forum Başlık Tarih
Haberler Alev Sururi Hayatını Kaybetti 13 Ocak 2013
Haberler Motoru Alev Alan THY Uçağının görüntüsü 6 Aralık 2011
Haberler Kemal Kılıçdaroğlu Alevimi 1 Temmuz 2011
Haberler Tarihi cami alev alev yanıyor 11 Şubat 2011
Haberler Lüks otomobiller alev alev 7 Haziran 2010