Kaza Namazları Ne Zaman Kılınır?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 17 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu


  1. Kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır?    Vaktinde kılınmayan namaza Kaza Denir Kaza namazı kılmak için belirli bir vakit tayin etmek gerekmez.Yani yatsı namazı kazası yatsı namazı vaktinde kılınmalı gibi namaz kılınması hoş görülmeyen vakitler dışında kaza namazı kılınabilir.Kaza namazında namazların sadece farzları kılınır.Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur.Namaz kılınmayan vakitler yani kerehat vakti dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat etmek gerekmektedir.Kerahat vakitleri güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

    Kaza namazı niyeti şöyle yapılır;Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını yada son öğle namazını kılmaya diyerek niyet edilir.

    Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmayacağı için evde kılınması tavsiye edilir.