Kayak Hakkında Bilgiler

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 24 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kayak Sporu nasıl yapılır


  Kayak, insanların kar üzerinde batmadan kayarak ilerlemesine yarayan araç ve bu araç kullanılarak yapılan bir spor dalı.

  tarihçe Kayağın ilk çıkış şekli, insanların karda batmamak için çeşitli ağaçlardan çeşitli şekilde parçalar yapması olarak düşünülünür.

  Tarihçesi 5000 yıl öncesine ait ilk kayaklar, dişbudak, betula ve çam ağaçlarından yapılmış olup, bunların kayganlığını artırmak için çam ağacından yapılanların tabanları katranla, betuladan yapılan kayaklarda deriyle kaplanmıştır.

  Dünyadaki ilk kayak kulübü 1877'de, Fridtjof Nansen'in girişimleriyle Norveç'te Ski Club de Cristina adıyla kurulmuş, bunu 1890'da Almanya, 1894'te Avusturya, 1901'de Fransa ve 1903'te İngiltere'de kurulan kayak kulüpleri izlemiştir.

  FIS'in ilk kez 1925'te düzenlediği Kuzey Disiplini" ile 1931'de düzenlediği Alp Disiplini yarışları günümüzde her iki yılda bir, ayrı yerlerde ve birbirinden bağımsız olarak yapılmaktadır.

  Kar koşulları yetenek ve kullanım amacına göre değişik kayak çeşitleri bulunmaktadır. Bu kayaklar kullanılan materyal sertlik uzunluk ve kenar kesim gibi özellikleri bakından farklılıklar gösterirler. Kayak çeşitleri temelde dört kategoride toplanır:

  Yarış Kayakları

  Hızlı kaymaya elverişli tasarlanmış kayaklardır.
  Yüksek hızlarda şokları emmek amacıyla sert ve dar olarak imal edilirler. Kenar kesimlerinin diğer kayak çeşitlerine göre daha düz olmaları sebebiyle bu kayakları döndürmek daha zordur ve iyi birteknik gerektirir. İki alt gruba ayrılırlar:

  Kayak Bağlamaları:

  Kayaklarınızın ayağınızda güvenli bir şekilde kalması ve düşme anında kayakları serbest bırakarak sakatlanmanızı önlemek amacıyla kullanılırlar. Ayrıca titreşim ve şokları bastırarak daha az yorulmanızı sağlar ve tabi ki düştükten sonra kayağınızı aramamanız
  için onların uzaklaşmasını önlerler.

  Batonlar dönüşlerde dengenizi sağlamanız ve tırmanışlarda destek almak için kullanılırlar.

  [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/kayake-48596.jpg]kayake-48596[/IMGALT]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Nis 2013