Kate Winslet Kimdir?Hayatı

'Biyografi' forumunda Ezlem tarafından 4 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kate Winslet

  Kate "Elizabeth" Winslet 5 Ekim 1975 tarihinde İngiltere'de doğdu. Tamamen oyuncu bir aileden gelen Winslet genç yaşına rağmen bu zamana kadar dört defa Oscar'a aday gösterildi. Winslet 1998 yılı itibariyle, iki kere Oscar'a aday olmayı başaran en genç oyuncu unvanını elinde bulunduruyor. Oyunculuğa ilk adımını 11 yaşında bir TV reklamıyla atan Winslet, "Christmas Carol" adlı animasyon filminde seslendirme yapıp ve ayrıca bu filmin şarkısını söyleyip, single albüm çıkardı. Titanic filminden sonra daha çok bağımsız ve düşük bütçeli filmlerde oynamayı tercih ettiği için, Anna and the King ve Shakespeare in Love gibi filmlerdeki başrol tekliflerini reddederek, aynı dönemde Holy Smoke ve Hideous Kinky gibi bağımsız filmlerde oynadı.
  İlk evliliğini Hideous Kinky adlı filmin setinde tanıştığı yönetmen asistanı "Jim Threapleton" ile yapmış ve "Mia" adını koydukları bir kız çocuğu sahibi olmuştur. 2001 yılında eşi Jim Threapleton ile ayrılığının ardından American Beauty, Road to Perdition ve Jarhead gibi filmlerin ödüllü yönetmeni "Sam Mendes ile evlenerek, "Joe" adında bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

  Filmografi
  The Holiday (2006)... Iris
  Flushed Away (2006) (seslendirme)... Rita
  Little Children (2006)... Sarah Pierce
  All the King's Men (2006)... Anne Stanton
  Romance & Cigarettes (2005)... Tula
  Finding Neverland (2004)... Sylvia Llewelyn Davies
  Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)... Clementine Kruczynski
  The Life of David Gale (2003)... Bitsey Bloom
  Iris (2001)... "Genç" Iris Murdoch
  Christmas Carol: The Movie (2001) (seslendirme)... Belle
  Enigma (2001)... Hester Wallace
  War Game (2001) (seslendirme)... Mum/Annie
  Quills (2000)... Madeleine 'Maddy' LeClerc
  Holy Smoke (1999)... Ruth Barron
  Faeries (1999) (seslendirme)... Brigid
  Hideous Kinky (1998)... Julia
  Titanic (1997)... Rose DeWitt Bukater
  Hamlet (1996)... Ophelia
  Jude (1996)... Sue Bridehead
  Sense and Sensibility (1995)... Marianne Dashwood
  A Kid in King Arthur's Court (1995)... Princess Sarah
  Heavenly Creatures (1994)... Juliet Hulme
  Ödüller
  Oscar'a "Titanic" ve "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" filmleriyle "En iyi Kadın Oyuncu", "Iris" ve "Sense & Sensibility" filmleriyle ise "En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu" dalında aday gösterildi. Aynı filmlerle Golden Globe Ödüllerinde de dört adaylığı var. 20'den fazla ödülüyle ve adaylıklarıyla özellikle de İngilizler tarafından sevilen başarılı bir sanatçıdır.
  Kate Winslet'ın babası "Roger Winslet" ve annesi "Sally Winslet" gibi kardeşleri "Anna", "Beth" ve "Joss" da oyunculuk yapıyorlar.
  Peter Jackson imzalı "Heavenly Creatures" filmiyle eleştirmenler tarafından çok beğenilen Winslet her ne kadar Oscar'a ilk Sense & Sensibility filmiyle aday olmuşsa da Titanic onun tüm dünya çapında tanınmasına ve sevilmesine neden oldu.
  Sahne Sanatları Mezunu olan Winslet'ın en sevdiği filmler ise, "Grease", "Reservoir Dogs", "Silence of the Lambs" isimli yapımlar.