Katarakt nedir, Katarakt tedavisi, Katarakt belirtileri

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Katarakt nedir, Katarakt hastalığının belirtileri, Katarakt hastalığının tedavisi, Katarakt göz hastalığı

  Katarakt Nedir?
  Katarakt, gözdeki doğal merceğin saydamlığını kaybetmesidir. Saydamlığı bozulan lens isli, buzlu veya lekeli cam gibi olur ve görme ile ilgili şikayetler başlar. Cisimler şekilsiz bulanık veya zayıf görülür. Göz yorgunluğu ve baş ağrısı oluşur.

  Gözün içerisinde doğuştan var olan lensin yapısı protein ve sudan oluşur. Proteinin özel dizimi, lensin saydam ve ışığı geçirebilir özellikte olmasını sağlar. Yıllar geçtikçe küçük protein molekülleri yığılmaya başlar ve sonunda lens saydamlığını kaybeder. Bu bulanıklık ışığı geçiremeyecek kadar bütün lensi kapladığında olgunlaşmış katarakt ortaya çıkar.

  Katarakt Neden Oluşur?
  * Katarakt genellikle yaşa bağlı oluşur.
  * Katarakt yeni doğan bebeklerde, çeşitli metabolizma hastalıklarıyla beraber görülebilir.
  * Göze gelen darbeler sonucu oluşabilir.
  * Diyabet hastalarında oluşabilir.
  * Göz içi iltihapları sonrasında oluşabilir.
  * Uzun süreli kortizon kullanımı sonrasında oluşabilir.

  Genellikle yaşlanmanın etkisiyle katarakt oluşumuna rastlanır. Yaşlanan insanlarda kırışıklıklar ve saçtaki beyazlamalar gibi kataraktla da karşılaşılır. Bunun dışındaki nedenleri ise travmalardan sonra, aşırı X ışını ya da güneş ışığına maruz kalınması, sigara kullanımı, genetik faktörler, gözdeki yaralar, doğuştan gelen hastalıklardır.

  Katarakt Belirtileri
  * Çift görme
  * Şekilsiz veya bulanık görme
  * Renklerin zor veya soluk algılanması (özellikle mavi)
  * Akşamları görmede zorluk yaşanması veya gece körlüğü
  * Parlak ışıkların etrafında hare ya da kamaşma
  * Kontakt lens veya gözlük numaralarının sık sık değişmesi
  * Derinlik hissinin kaybı
  * Göz yorgunluğu ve baş ağrısı

  Bu belirtiler başka bir hastalığın da semptomları olarakda algılanabilir. Bu sebeple detaylı göz muayenesi teşhis için çok önemlidir. Katarakt az olduğu zaman görmede herhangi bir farklılık hissedilmeyebilir. Katarakt genelde yavaş ilerler. İlerledikçe net görüş kaybolmaya başlar. Bazı hastalarda katarakt zamanla ilerlediğinden yakını daha iyi görmeye başlarlar. Bu durum geçicidir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa göz doktoruna muayene olmak gereklidir. Katarakt ameliyatı hastanın görüşü ve iş yapabilme yeteneği zayıflamadan yapılmalıdır.