Katarakt Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Katarakt Hastalığı
  Katarakt Hastalığına İyi Gelen Bitkiler
  Katarakta Ne İyi Gelir?


  KATARAKT
  Tanımı: Gözdeki mercekte, görmeyi bozan bir donukluğun oluşmasıdır.
  Nedenleri: Çocuklukta nedeni belli olmayabilir; annedeki kal*siyum metabolizması bozukluğuna, frengi ya da gebelikte geçiril*miş kızamıkçığı izleyerek ortaya çıkabilir. Yaşlılıkta merceğin sertleşmesiyle oluşur. Katarktın diğer nedenleri ise, şeker hastalığı, göz*de yaralanma, gözün uzun süre ısıya maruz kalması sayılabilir.Gözlerin önünde hareket etmeyen lekelerin belirmesi, par*lak ışıkların çift görülmesi, uzağı görememek, gittikçe artar kör*lük, ilen evrelerde ise göz bebeğinin gri-beyaz olmasıdır. Tek tedavisi ameliyattır.
  Öneriler: Bir adet taze kırlangıç otu yaprağı iyice yıkanıp temizlendikten sonra baş ve işaret parmaklan arasında ileri geri yapılarak parmaklara bitkinin özsuyunun bulaşması sağlanıp parmaklar göz pınarlarına sürülür.
  * Bir litre suyun içine bir adet manisa lalesi kökü katılıp kaynamasıyla birlikte çıkan buhara göz buğusu yaptırılır.
  * Birer tatlı kaşığı ince kıyılmış göz otu, kedi otu, papatya, bir silme yemek kaşığı mürver çiçeği ve bir çay kaşığı mine çi*çeği iyice kanştınlıp harman edildikten sonra 3/4 bardak buhan tüten kaynar beyaz şarabın içine atılıp çıkan buhara göz buğusu yaptırılır.
    2. Cevap: Katarakt Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

  Aman aman uzak olsun o hastalık xD