Kat Mülkiyeti Kanunu'nda 2012'de neler değişti

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Misafir tarafından 8 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda 2012'de neler değişti
    2. Cevap: Kat Mülkiyeti Kanunu'nda 2012'de neler değişti

  TOPLU YAŞAM KÜLTÜRÜ
  Köyden kente göçle birlikte şehirlerin çehresi Hızla değişti.Önce pıtrak gibi apartmanlar yükseldi varaşlor gecekondularla doldu. Sonra apartmanlar yıkılıp,gökdelenler dikilmeye başlandı.Gecekonduların yerinisiteler uydu kentler aldı.Son dönemin modası ise rezidanslar.

  Ancak 'toplu yaşam kültürü' kentleşmedeki bu hıza paralel gelişmeyince adliyeler açılan davlarla doldu.Apartmanlarda ki komşu kavgaları adliye koridorlarına taşındı.Yaşanan yıkıcı depremlerde apartmanlarda herkesin kafasına göre yaptığı değişikliğin ne kadar acı sonlara yol açtığını gösterince harekete geçmek için ne kadar geç kalındığı ortay çıktı.
  İşte 42 yıl sonra değişen Kat Mülkiyeti Yasası bu mantıkla hazırlandı.Estetik,konfor yada ticari amaçlarla olası bir depremde tüm binanın katili olabilecek kötü komşulara karşı artık yasa yürürlükte olacak.

  Apartmanlarda yaşamanın kurallarını belirleyen Kat Mülkiyeti Yasası 1965 yılında çıkartıldı.Hızla büyüyen şehirler kentlerin etrafında kurulan uydu kentler ve büyük sitelerle ilgili kurallar yasada yer almadığı için Yargıtay içtihatları ile buralardaki sorunlar çözülmeye çalışıldı.

  Binlerce vatandaşın yaşamını yitirmesine neden olan Marmara depremi,apartmanların hiç de sağlıklı yapılmadığını göz önüne serdi.Binaların depreme karşı güçlendirilmesi gerekiyordu,ancak yasada zorunluluk bulunmadığı için bir türlü gerçekleştirilemedi.

  Olası bir İstanbul depreminde binlerce evin yıkılacağına ilişkin kıyamet senaryolarının konuşulduğu bir dönemde,Yargıtay'ın isteği ile hazırlanan Kat Mülkiyeti Tasarısı Meclis'e gönderdi.Meclis'te tüm partilerin desteği ile yasalaştı.Cumhurbaşkanı da bekletmeden onaylayınca resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Kat Mülkiyeti Kanunu'nda
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,524
 2. Wish
  Yanıt:
  7
  Gösterim:
  7,261
 3. HazaN
  Yanıt:
  4
  Gösterim:
  7,609
 4. HazaN
  Yanıt:
  4
  Gösterim:
  2,041