Kastamonu Tarihi Yerleri

'Türkiyem' forumunda aykut41 tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kastamonu Kalesi
  Kastamonu tarihi eserleri Kentin görkemli anıtlarından olan Kalenin ilk kez Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Sağlam olan iç kalenin temel kısmı Bizans üst bölüm Candaroğulları dönemine aittir. [​IMG][​IMG] Ev Kaya Mezarı
  İl merkezinin güneyinde bulunan bu kaya mezarları M.Ö. 7. yüzyıl başlarına tarihlenmektedir. [​IMG]
  [​IMG] Ağlı Mağrası
  Kalenin bulunduğu kayalarda bulunan Paflagonyalılar ve Bizanslılar tarafından yerleşim yerimezar odası olarak kullanılan mağaralardan görünüm.

  Haç M.Ö. 100-700 yılları arasında paflagonyalılar daha sonraları Bizanslılar tarafından yerleşim ve korunma alanı olarak kullanılan Kalenin kuzey tarafında kaya kütlesinin orta kısmında aşağıdan yüksekliği 15m bir mağara daha vardır ve halk dilinde berber odası olarak adlandırılmakta olup burasının kilise olması muhtemeldir. Mağaranın içinde kaya oyularak oturma yeri yapılmış dış tarafında ki duvarlarda ise haç işaretleri yine kaya oyularak yapılmıştır. Ayrıca buraya ulaşmak için kalenin üstünden itibaren kayalar kesilerek patika yol yapılmış olup bu gün kullanılamaz durumdadır.


  Sipahiler Kaya Mezarı

  Sipahiler mahallesi Dere sokak sınırları içinde yol kenarından yaklaşık 150m içerde ağaçlarla kaplı bir tepede bulunmaktadır.  Kalekapı Kaya Mezarı

  Taşköprü'ye 17 Km. mesafede Donalar köyünde bulunan müstakil ve yüksek bir kaya üzerine oyulmuştur. Alınlğında kartal arslan boğa ve öküz kabartmaları bulunmaktadır. M.Ö. 7. Yy'da paflagonyalılar tarafından yapıldığı zannedilmektedir.
  [​IMG] [​IMG] Doğanlar Kalesi
  M.Ö. 1100-700'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen birbirine birleşik üç kaleden oluşan resimde görüldüşü üzere 120 basamaklı gözetleme kulesi olarak kullanılan bölümün batısında iki kale varlığı ile birlikte günümüze kadar ulaşmış ancak bakımsız ve ilgisizlik nedeniyle harabe şeklinde durmaktadır. Eski ismiyle Doğdular Kalesi olarak bilinen harika yapının günümüz turizmine kazandırılması için çevre yollarının etrafında bulunan kürüzlüklerin temizlenmesi ile ziyarete açılmayı beklemektedir.

  Zımbıllı Tepe Höyüğü (Pompeipolis)
  Taşköprü ilçe merkezi yakınındaki bulunan bu antik kent M.Ö. 64 yılında Romalılar tarafından Paphlagonia eyaletinin merkezi olarak kurulmuştur. Yapılan arkeolojik kazılarda birçok eser ve mozaikler ortaya çıkarılmıştır. [​IMG] [​IMG] Urgancı Kaya Mezarı
  Urgancı Köyü'nün yukarısındadır. Geriden bakıldığı zaman giriş yerinde vaktiyle iki sütun bulunduğu anlaşılmaktadır.

  Aygır Kalesi Kaya Mezarı
  Ağcıkişi Mahallesinin batı kısmında Aygır Kayası denilen kayalara oyulmuştur. M.Ö. 6 yy'da yapıldığı sanılmaktadır.


  Bademci Kaya Mezarı
  Bademci Köyü'nün üst tarafında uzanan kayalara yerden 30 Mt. yükseklikte oyulmuştur.


  Hobu Kayası Mezarı
  Bu mezar Taşköprü'nün Kuzey doğusunda Çaycevher Köyündedir.

  Tarihi Tümülüsler
  Taşköprü'nün 13 değişik yerinde 70 civarında tümülüs tespit edilmiştir. Bu tümülüsler içlerinde eski çağlara ait tarihi kalıntılar barındırmakta ve kazı çalışmaları ile gün ışığına çıkarılmayı beklemektedir.


  Pompeiopolis Nekrepolü
  Romalılar çağında Taşköprü'nün Paflagonya eyalet merkezi zamanına ait kaya mezarları köydere mevkiinde olan Hobu Kayası ve diğer kayalarda toplanmış bulunmaktadır.

  Kızlar Kalesi Taşköprü'nün doğusunda tabii bir kayanın üzerindedir. Sur ve burçları moloz taşıtuğla ve harçla yapılmıştır. Romalılar zamanında yapıldığı sanılmaktadır.

  Mazhar Oluğu Kalesi Alisaray Köyü yakınında tabii bir tepe üzerine yapılmıştır. Şu an yıkılmış bir vaziyettedir. Güneyinde yerin altına doğru bir yol olduğu söylenmekte ise de; yol bu gün kapanmış durumdadır.

  Donalar Köyü Kaya Tüneli Donalar Köyündeki Kale Kapı Kayalarına oyulmuştur. Bu kayanın tam tepesinde bulunan tünelin girişi at nalı şeklindedir. Tünelin eni 22 Mt. boyu 2 Mt. dir. 50 derecelik bir eğimle kayanın içine doğru gitmektedir. İkinci tünel bu kayanın doğusunda olup içi dolmuştur. Üçüncü tünelde bu büyük kayanın karşısındaki kayalara oyulmuştur.

  Kılıç Kaya Tüneli Kornapa Köyü'nün kuzeyinde bulunan dağın üzerindedir. Ağız tarafı at nalı şeklindedir. Tünel 45 derecelik meyille kıvrımlar yaparak yerin altına doğru gitmektedir.


  İsmail Bey Hanı ( Kurşunlu Hanı ) İl merkezinde Nasrullah Meydanı'nın batısında Aktarlar Çarşısın'nda bulunmaktadır. Candaroğlu İsmail Bey tarafından 1460 yılında yaptırılmıştır. Dış cephesi moloz taş duvar iç kısmı kesme taşdır. Kuzey ve güney cephelerinde birer girişi vardır. Kare planlı zemin katta avlu etrafındaki 14 oda ilk yapılışında ahır olarak kullanılan bölümlerdir. Üst katta sivri kemerli revaklı koridorda ise 29 oda yer almaktadır.

  Aşı Efendi Hanı Nasrullah Meydanı'nın batı tarafında kalmaktadır. Kitabesinden ve vakıf kayıtlarından; Reis-ül Küttap Hacı Mustafa Efendi tarafından yapımına başlanıldğı ve oğlu Aşir Efendi tarafından 1748 yılında tamamlandığı anlaşılmaktadır. Nasrullah Camiine her yıl mevlüt okutulmak kaydıyla vakfedilmiştir. Zemin katta geniş avlunun etrafındaki odalar ahır olarak yapılmıştır. Doğu cephesindeki esas giriş yerinin sağ ve solundaki taş merdivenler üst kata çıkış vermektedir. Dört cephe revaklı koridorun arkasında 29 oda sıralanmaktadır. Her odada ocak ve bacası mevcuttur.1961 yılında dernek kanalıyla kuzey ve doğu cepheleri açılarak dışa yönelik dükkanlar meydana getirilmiştir.

  Yanık Han 1730 yılında Yanıkoğlu Hacı İsmail Ağa tarafından ticaret hanı olarak yaptırılmıştır. Dıştan moloz taşından harçla inşa edilmiştir. Girişten itibaren genişleyen üçgene yakın bir yapısı vardır. Plan ve özellikleri bakımından bölgenin nadir yapılarından biridir.

  Cem Sultan Hanı (Karanlık Han) Fatih Sultan Mehmet'in oğlu Cem Sultan'ın 1469 yılında Kastamonu'da Sancak Beyi olduğuna ve bu görevde 5-6 yıl kaldiği bilindiğine göre bu dönemde (1469-1475) yapılmış olduğu kesindir.
   


Similar Threads: Kastamonu Tarihi
Forum Başlık Tarih
Türkiyem Kastamonunun Tarihi Yerleri 31 Ocak 2011
Türkiyem KASTAMONU (Tarihi) 18 Aralık 2009
Türkiyem kastamonu evlerinin mimari ozellikleri nasıldır 9 Kasım 2014
Türkiyem Kastamonu 2015 Nüfusu 5 Şubat 2014
Türkiyem Kastamonudaki Yüzme Havuzları 15 Ağustos 2012