Kasko değerine göre MTV Hesaplama

'Sosyal Konular' forumunda Burcu tarafından 5 May 2015 tarihinde açılan konu

 1. Kasko değerine göre motorlu taşıtlar vergisi için önce, taşıtın kasko sigorta değerinin yüzde 5'i hesaplanacak. (Kasko değer listesi, her yılın Ocak ayı itibariyle Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayınlanıyor. Bu listeye www.tsrsb.org.tr adresinden ulaşmak da mümkün).
  Sonra, taşıtın yaşı ve silindir hacmine göre, 2015 yılı MTV'si ile kıyaslanacak. Kasko değerinin yüzde 5'i tarifedeki motorlu taşıtlar vergisi tutarından düşük ise aynı yaş grubundaki bir alt kademeden vergi ödenecek.

  BAŞVURU GEREKİYOR
  2015 yılında indirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için taşıtlan "Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi"nde yer alanların yetkili sigorta acentelerine müracaat etmeden, düzenleyecekleri "bildirim formu" ile vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuruda bulunmayanlar, bu avantajdan yararlanamıyorlar.

  GEÇMİŞ YIL MTV'LERİNİ GERİ ALABİLİRSİNİZ
  Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında, kasko sigorta değerinin yüzde 5'inden fazla MTV ödemişlerse, "düzeltme dilekçesi" vermek ve araçlannın "kasko sigorta değeri bildirim formunu" da eklemek suretiyle, fazla ödedikleri vergileri de iade olarak geri alabilirler. Zamanaşımı süresi 5 yıl olduğu için, 2010-2014 yıllarında, fazla ödenen vergileri geri isteme bakımından, süre geçmesi diye bir durum da söz konusu değil.
   
Yükleniyor...