Kasisten elektrik üretimi nasıl yapılıyor

'Teknoloji Haberleri' forumunda Esra Öztürk tarafından 23 Şubat 2016 tarihinde açılan konu


 1. Kasisten elektrik üretimi nasıl yapılıyor

  Türk mühendisler, kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini elektrik enerjisine çeviren sistem geliştirdi.
  Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimince desteklenen "Hız Kesicilerden Elektrik Üretim Projesi" kapsamında hız kesici kasis, bağlantı rakoru, hidrolik hortum, çekvalf, hidrolik motor, redüktör ve elektrik motoru kullanılarak mekanik enerjiyi elektriğe çeviren sistem tasarlandı.
  Kasisten elektrik üretimi nasıl yapılıyor.jpg

  3 VATLIK ELEKTRİKSEL BÜYÜKLÜK ELDE EDİLDİ
  Yağın basınç altındaki hareketinden yararlanılarak geliştirilen sistem üzerinde yapılan testlerde, bir ton ağırlığında ve saatte 5 kilometre hız ile giden bir aracın hız kesiciye yaptığı basınç sonucu 15 volt, 200 mili amper ve 3 vatlık elektriksel büyüklük elde edildiği belirlendi.
  Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Demetgül, yaptığı açıklamada, dünyada elektrik enerjisinin büyük kısmının fosil yakıtlardan elde edildiğini belirterek, bu yakıtların hızla tükenmesi ve çevreye zarar vermeleri nedeniyle alternatif enerji kaynakların öneminin gidere artacağını belirtti.

  "ELEKTRİK ENERJİSİNİ ÜRETECEK DÖNGÜ SAĞLANMIŞ OLUYOR"
  Sistemin mütalâa prensibine ilişkin Demetgül, şu sözleri söyleme ihtiyacı duydu.
  "Aracın hız kesiciye uyguladığı basınç sonucu içerideki yağ, çekvalflerin yönlendirmesiyle hidrolik hortumlardan geçerek hidrolik motora ulaşıyor. Hidrolik motor, bu sayede elde ettiği hareket enerjisini dinamoya iletir. Dinamo da iletilen bu hareket enerjisini elektriğe çeviriyor. Aracın uyguladığı basınçla hidrolik motordan çıkarak 2 metre yüksekliğindeki sıvı tankının içine dolan yağ, basınç kalktıktan sonra yeniden hız kesicinin içerisine doluyor. Böylece, elektrik enerjisini üretecek döngü sağlanmış oluyor" diye konuşarak bizlere bilgi verdi.