Kasırgaların oluşmasına yol açan nedir

'Ders notları' forumunda Demet tarafından 11 Mar 2015 tarihinde açılan konu

 1. Kasırgaların oluşmasına yol açan nedir

  Kasırga tropik bir siklonun hızının saatte en az 117 km’ye ulaşmış halidir. Kasırgalar çoğu zaman saatte 240 km’den de fazla bir hızla esmektedir. Kasırgaların çapı 50 ila 800 km genişliğinde olup büyük kasırgalarda havanın akımı, 12 bin metreden daha yukarılara hatta stratosfer tabakasına dahi etki edebilmektedir. Kasırganın merkezine (gözüne) yaklaşıldıkça rüzgarın hızı kesilir ancak tamamıyla durmaz. Yağış durur ve ortadaki bulutlar yok olur, alçak bulutlar çoğunlukla kalır. Aralarından güneş ışıkları geçer. Kuşlar kasırga gözüne kapılır ve sürüklenirler. Kasırga gözü geçtikten bir saat sonra ters yönde daha güçlü bir rüzgar eser. Kasırganın orta kısmındaki hava daha az hareketli olduğu için burada sıcaklık normalden 10-15 derece daha yüksek olur.

  Yanlardaki yüksek hava basıncından merkezdeki alçak hava basıncına doğru güçlü bir hava akımı meydana gelir. Ancak bu iç hava akımı ismi verilen oluşumun gücü, kısmen de olsa sürtünmeyle hafifler. Kasırganın göz ve odak merkezi kısmından dış kısımlara, bilhassa yukarıya doğru merkezkaç kuvvetleri aracılığıyla bir hava akımı meydana gelir. Bu bölgede rüzgar hızı azalır. Deniz seviyesindeki şiddetli siklonik akıma karşı antisiklonik bir akım oluşur. Kasırgalar buhar ile çalışan basit bir motora benzetilebilir: Kasırgayı hareket ettiren kuvvet iç hava akımıdır ve hareketini sıcaklık değişiklikleri sağlamaktadır.

  Kasırga yeryüzünde yol açtığı doğrudan yıkımdan ziyade felaketlere neden olan büyük deniz dalgalarına ve denizin kabarmasına sebep olmaktadır. Kasırgaların meydana getirdiği büyük hava hareketleri ise beraberinde yağışı da getirmekte ve ciddi sel felaketlerine yol açabilmektedir. Kasırga günümüzde en etkili ve yüksek tahribata neden olan doğa olaylarından biri olarak kabul edilmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Mar 2015