Kas Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 27 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kas Yırtılması Tedavisi


  Kas Yırtılması Nedir Nasıl Tedavi Edilir

  Kas Yırtılması Büyük ölçüde kas yırtılması ya da kasın tamamen ortadan yırtılması ya da kopması.Kas yırtılması kaslarının aşırı gerilmesi esnasında ortya çıkan bir durumdur.

  Küçük bir zorlanma kaslarda çekmeler meydana getirebiliyorken daha büyüklerinde aynı şeyi maalesef söyleyemiyoruz. En yaygın belirtileri şiddetli acı, ağrı, hassasiyet ve şişkinliktir. Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır.

  Şiddetli, batıcı ağrı, kas krampı, şişlik ya da farklı miktarda kanama (Kas kılıfı içindeki kanamada ağrı artar, işlevin engellenmesi olur; yüklenme kapasitesi yoktur. Birbirinden ayrılan kas uçları arasında çoğu zaman elle hissedilebilir hafif bir çökme görülür.

  Kas yırtılması nasıl tedavi edilir

  Kas yırtılmasına tedavi sürecinde asıl amaç, kanamanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlayabilmektir. Kanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlamak için, lifin koptuğunu anladığınız andan itibaren, hemen buz torbası gibi bir şey ile soğuk pres yapılmalıdır ve bu süreç 48 ila 72 saat arasında devam etmelidir.

  Kas yırtılması tedavisi için uygulanacak olan buz tedavisini gün içinde 3 defa 20 dakika boyunca kasın yırtıldığı bölgeye koymanız faydalı olacaktır. Buz tedavisini uygularken, cilde zarar vermemek için bir havluyu araya koymayı ihmal etmeyin. Bunun yanında fizik tedavi yöntemi ile kas yırtılmaları tedavi edilmelidir.

  Kas yırtılması ufak bir kas alanında meydana gelmiş ise bu bölgeye alçı ya da atel uygulanır. Takviye olarak ağrıları dindirmek için ağrı kesici ilaçlar verilir.

  Kas yırtığı çok büyükse eğer bu sefer kas yırtıklarının uçları cerrahi müdahale ile dikilir. Kas yırtılmasına evde bakım yapmak isterseniz bir miktar kepeğin üzerine bir miktar sirke döküp, bunu hamur haline getirip kas yırtılması olan bölgenin üzerine koyabilirsiniz.

  Kas yırtılmasının ardından alacağınız tedavi ile kas yırtılmasının derecesine bağlı olarak, farklı iyileşme süreçleri görülür. Küçük kas yırtılmaları genelde 2 ila 3 hafta arasında iyileşme gösterirken, daha büyük kas yırtılmaları 6 haftaya kadar iyileşme süreci gösterebilir.

  [​IMG]